To nedeljo, 3. decembra, bomo na adventnem venčku prižgali prvo svečo. Zlasti tisti, ki še vedno uporabljajo klasični venček, sestavljen iz več vrst vejevja in obdan s smrekovimi vejicami, naj bodo še prav posebej previdni. Vse to je namreč, kot opozarja Oskar Neuvirt, višji gasilski častnik iz Malečnika, odlično gorivo, ki potrebuje za vžig okoli 250 stopinj Celzija. »Plamen sveče ima okoli 800 stopinj, kar daje jasno vedeti, da se lahko adventni venček hitro vžge. Goreči adventni venček pa predstavlja dovolj energije, da vžge npr. mizo, na kateri se nahaja, ali zavese na razdalji do enega metre. Vsaka svečka, ki lahko pride v stik s samim venčkom, predstavlja tveganje,« razloži.

Do požara navadno pride, ko prižgana svečka na adventnem venčku dogoreva in se niža. Ko je dovolj nizko, lahko pride v stik z gorljivim smrečjem, ki se hitro vžge. »Predlagam, da gorijo sveče na venčku le v času nedeljskega kosila, potem jih ugasnemo.« Ob tem pa velja upoštevati še nekatere druge nasvete: adventi venčki naj bodo na negorljivi podlagi; namesto svečk je bolj varno uporabiti lučke na baterije; svečke naj bodo v negorljivih (npr. steklenih) podstavkih oz. posodah, ki naj bodo višji od samega adventnega venčka in naraven adventni venček pred prižiganjem sveč zmočite z vodno prho.

Vse se ne začne pri najmanjših

Že pred kakšnimi desetimi leti je prišel na tržišče komplet štirih adventnih sveč, ki pa niso bile vse enako velike. Svečke so se kar lepo prodajale, saj so bile drugačne in so vzbujale pozornost. Žal pa kar nekaj kupcev, kot pravi Oskar Neuvirt, ni vedelo, kaj je želel oblikovalec doseči z različno velikimi svečami. “Prav požarna varnost ga je vodila k temu, da so bile vse svečke zadnjo adventno nedeljo enako dolge. Obstaja velika nevarnost, da če pustimo svečko predolgo goreti, ali jo celo pozabimo ugasniti, da dogori in vžge naravne vnetljive materiale na venčku.”

Prijazna natakarica in svečke

Oskar z nami deli še resnično zgodbo iz mesta: “Zgodilo se je pred leti na prvo adventno nedeljo v priljubljenem lokalu v našem mestu. Po nočni izmeni smo gasilci velikokrat zavili tja na kavo. Ko tako sedemo k mizi, takoj opazim lep adventni venček na šanku. Imel je prav te štiri različno dolge svečke. Gorela je najmanjša svečka. Prijazno opozorim natakarico, da mora prvo nedeljo prižgati najvišjo svečko. Odzvala se je malo užaljeno: »Kaj naj sedaj vse dekorativne svečke pogasim, če pridejo štirje gasilci na kavo ?« Potem ko sem ji razložil, kako in za kaj so narejene te sveče, ji je bilo malo narodno in prvo rundo smo dobili zastonj.”