Pogoji za vložitev enkratne denarne socialne pomoči za ogrevanje se v Sloveniji urejajo preko Zakona o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre).
Za izredno denarno socialno pomoč je potrebno oddati vlogo
Višina izredne denarne socialne pomoči na mesec znaša največ 484,88 evra za samsko, delovno neaktivno osebo (cenzus za samsko osebo) ali največ 1333,42 evra za štiričlansko družino z dvema šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve.
484,88 evrov je maksimalna višina izredne denarne socialne pomoči na mesec za samsko, delovno neaktivno osebo.
V koledarskem letu znaša višina izredne denarne socialne pomoči največ 2424,40 evra za samsko, delovno neaktivno osebo (petkratnik cenzusa) ali največ 6667,10 evra za štiričlansko družino z dvema šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve.
Trikratnik cenzusa se lahko dodeli le za namen potresa, poplave, ujme, drugih naravnih nesreč in višje sile, dvakratnik cenzusa pa na primer za poračun elektrike, nakup pralnega stroja, štedilnika, drv za ogrevanje in podobno, ne pa za poplačilo dolgov.
Višina pomoči
Višina enkratne pomoči je odvisna od stroškov ogrevanja. Maksimalni znesek pomoči je določen glede na specifične okoliščine prosilca in razpoložljivost sredstev v proračunu.
Upravičenost do enkratne socialne pomoči
Upravičenec mora dokazati, da je v materialni stiski in ne more kriti stroškov ogrevanja iz svojih prihodkov. Praviloma mora oseba ali družina izpolnjevati splošne pogoje za dodelitev denarne socialne pomoči, vendar enkratna pomoč ni nujno pogojena s prejemanjem redne socialne pomoči. Vlogi za enkratno pomoč so pogosto dodana potrdila, da je prosilec finančno nezmožen poravnati stroške ogrevanja.
Vloga se vloži pri pristojnem centru za socialno delo (CSD). Običajna dokazila tako vključujejo račune za ogrevanje ali dokazila o stroških. Lahko pa dodamo tudi izpiske o prihodkih in premoženju, če ti niso evidentirani pri CSD.