Spori okoli dediščine so pogost pojav, ki lahko povzročijo razkol ali odtujitev med družinskimi člani. Eden ključnih načinov, kako preprečiti te zaplete, je pravočasno in ustrezno sestavljena oporoka. Ta dokument mora izpolnjevati zakonsko določene pogoje, zato je nujno, da se pred pisanjem oporoke seznanite z njenimi osnovnimi zahtevami. Pogosto se namreč zgodi, da je zaradi napak oporoka napisana neveljavno.
Oporoka mora vsebovati določene elemente, da je veljavna
Vsem sporom se je mogoče izogniti na način, da se v oporoki opredeli, kako naj samo dedovanje poteka. Oporoka kot dokument namreč more imeti določene zakonske lastnosti, zato je potrebno njihovo poznavanje preden se posameznik loti pisanja. Večkrat se namreč zgodi, da je oporoka, ki je sestavljena, neveljavna. Glavna vsebina oporoke je predvsem navedba oporočitelja, na kak način ter komu bo premoženje po njegovi smrti porazdeljeno.
Pomembno je tudi dejstvo, da oporoka v času življenja oporočitelja nima nobenega učinka. S tem oporočitelj do konca svojega življenja poljubno razpolaga s svojim premoženjem.
Oporoka je strogo osebna, zato jo lahko določi zgolj imetnik premoženja, torej oporočitelj. Edini pogoj je, da je oporočitelj star vsaj 15 let ter more biti razsoden. Razsodnost se presoja v vsakem primeru posebej. Če oporoka ne izpolnjuje teh dveh pogojev, je neveljavna.
Kako torej napisati veljavno oporoko?
Veljavna oporoka je lahko sestavljena zgolj v eni izmed oblik, ki so določene z zakonom ter pod pogoji, ki so zakonsko urejeni. Oporoka tako ne more biti sestavljena »kar tako«, ampak more upoštevati nekatere določbe.
Pisna oporoka pred pričami
Pisna oporoka je lahko napisana v navzočnosti dveh prič. Pri tem ni pomembno, kdo jo sestavi ali kako je zapisana, vendar mora oporočitelj listino lastnoročno podpisati pred pričami. Priče morajo prav tako dodati svoje podpise in izjavi, da sta bili priči oporoki.
Lastnoročna oporoka
Oporoka mora biti v celoti napisana z oporočiteljevo lastno roko in lastnoročno podpisana. Oporoka, napisana na računalnik, pisalni stroj ali s tujo roko, je neveljavna. Če oporočitelj zaradi telesnih omejitev ne more sam pisati, mu lahko pri tem pomaga tretja oseba.
Notarska oporoka
Notarska oporoka je sestavljena v obliki notarskega zapisa. Lahko jo pripravi notar po oporočiteljevi ustni izjavi ali pa notar potrdi že vnaprej pripravljeno oporoko, ki jo oporočitelj prinese.
Sodna oporoka
Sodna oporoka se sestavi na okrajnem sodišču. Oporočitelj svojo voljo ustno izrazi pred sodnikom, ki jo nato zapiše v uradni zapisnik.
Dedič je lahko vsak, ki je živ v trenutku oporočiteljeve smrti. Izjemoma lahko deduje tudi nerojen, vendar že spočet otrok. Glavni pogoj pri tem je, da se rodi živ.
Je spreminjanje oporoke mogoče?
Oporoko je mogoče spreminjati ali napisati novo. Oporočitelj lahko oporoko kadarkoli ali spremeni ali popolnoma prekliče. Prekliče se jo z izjavo, ki je lahko dana v katerikoli obliki, v kateri se po zakonu lahko naredi oporoka. Prekliče se tudi na način, če se sestavi nova.