Zeleni prehod je postal glavna mantra Evropske unije in uporaba obnovljivih virov energije, med katere sodi tudi sončna energija, je skorajda nujna. Z letom 2024 pa se uvajajo spremembe pri obračunavanju proizvedene in porabljene električne energije, ki bodo občutne predvsem za gospodinjstva.
Sistem se bo spremenil
Kot je za Primorske novice pojasnil Grega Koprivnikar, direktor podjetja Alviss Solar, trenutni sistem samooskrbe deluje tako, da se električna energija, ki jo proizvede naša sončna elektrarna in je ne porabimo, prenese v omrežje. Ta se nato konec leta poračuna z energijo, ki smo jo iz omrežja prevzeli, ko naša elektrarna ni proizvajala dovolj energije za naše potrebe, odjemalec pa plača le razliko. Ta koncept poračunavanja proizvedene in prevzete električne energije se imenuje netiranje.
Za tiste, ki bodo do vključno 31. decembra letošnjega leta registrirani kot končni odjemalci s samooskrbo, bo sistem netiranja po EZ-1 veljal tudi v prihodnje.
Vendar takšen koncept naslednje leto za večino ne bo več mogoč, saj direktiva EU ne dovoljuje več netiranja za tiste, ki vstopajo v sistem samooskrbe po 31. decembru 2023. V trenutnem sistemu se količina prevzete/kupljene energije iz omrežja, vključno z vsemi stroški omrežnine, trošarinami in dajatvami in oddane/proizvedene energije v omrežje poračuna. Koprivnikar razlaga, da novi sistem za uporabnike, ki bodo vanj vstopili po tem datumu, ukinja letni poračun in hkrati uvaja obračun oziroma plačilo omrežnine za celotno količino električne energije, prevzeto oziroma kupljeno iz omrežja, kar pomeni, da bodo plačali omrežnino za električno energijo, ki jo bodo prevzeli iz omrežja in to ne glede na količino, ki so jo oddali v omrežje.
Ključno, da pridobite soglasje o priključitvi do 31. decembra
Tak sistem bo podražil tudi začetno investicijo, saj bodo imeli vse pomembnejšo vlogo hranilniki električne energije, ki bodo tako rekoč nujni sestavni del vsake male sončne elektrarne, navajajo Primorske novice.
Koprivnikar zato poziva, da bo za tiste, ki razmišljajo o postavitvi sončne elektrarne, ključno, da soglasje o priključitvi pridobijo do 31. decembra. Soglasij o priključitvi namreč glede na trenutni sistem po tem datumu ne bo več mogoče pridobiti, medtem ko bo še do konca leta 2024 čas za postavitev in zagon teh elektrarn, ki ga bodo pridobile pravi čas. Ti uporabniki lahko torej sončno elektrarno namestijo do konca prihodnjega leta, elektrika pa se bo zanje še vedno obračunavala po zdaj veljavnem načinu.