Po poročanju portala N1, v Velenju te dni razburjajo vrtoglave cene za ogrevanje v decembru. Šok ob pogledu na položnice je bil za prebivalce še toliko večji, ker je bil zadnji mesec v letu nadpovprečno topel, številni pa so bili zaradi praznikov od doma, zato radiatorjev niso sploh prižgali. Kljub temu pa morajo nekateri za ogrevanje plačati več kot 300 evrov.

Po občini se že slišijo pozivi k protestu, ki naj bi ga organizirali kmalu. Štiričlanska družina živi v Velenju v 58 kvadratnih metrov velikem stanovanju. Še prejšnji mesec je družina plačala 285 evrov, zdaj jih je šokirala položnica za vrtoglavih 378 evrov. Presenečenje je toliko večje, ker je bil december neobičajno topel z najvišjimi temperaturami od leta 1950, je za portal N1 povedala druga Velenjčanka. Do zdaj je za ogrevanje 54 kvadratnih metrov velikega stanovanja plačevala od 100 do 120 evrov, zdaj je, čeprav je decembra deset dni ni bilo doma, prejela položnico za 200 evrov. “To se mi je zdelo precej nenavadno, zato sem klicala na komunalo, kjer so mi dejali, da lahko prihodnji mesec pričakujem še od 50 do 80 evrov višje stroške ogrevanja,” je dejala. Eden od občanov je na velenjskem portalu cinično zapisal: “Po radiatorjih se mi pretaka kraški teran, iz pipe mi teče viski, grejejo me posebej negovane merino ovčke, vse se pretaka po zlatih ceveh in končna poraba se odčita na Rolexovem števcu.

 

Pozivi k protestu

Visoke položnice so med Velenjčani sprožile val razburjenja, zato se že širijo pozivi k protestu, ki naj bi ga organizirali v kratkem.Komunala, še poročajo. Na razburjenje občanov so se z objavo na svoji spletni strani že odzvali v Komunalnem podjetju Velenje. Pojasnili so, da so zneski ogrevanja za mesec december višji zaradi večje porabe toplote v primerjavi s toplejšimi jesenskimi meseci, ceno za gospodinjski odjem pa da so nazadnje dvignili 1. maja lani, “in sicer zaradi povišanja povprečne nakupne cene toplote iz Termoelektrarne Šoštanj, ki jo potrjuje Agencija za energijo”. Variabilni del cene toplote ostaja nespremenjen in znaša 73,05421 €/MWh brez DDV, so zapisali. Višje cene so argumentirali z 22-odstotnim davkom na dodano vrednost na energent, ki ga je vlada v prejšnji kurilni sezoni znižala na 9,5 odstotka, pa tudi z rastjo cen emisijskih kuponov, “ki jih moramo plačevati za ogrevanje kljub našim prizadevanjem, da bi bili do plačila kuponov za ogrevanje opravičeni, saj je daljinski sistem ekološki”.

Dodali so, da vpliva na ceno emisijskih kuponov nimajo.