Raziskava podjetja Studio LIST, ki je proučevala delovne prostore skozi oči zaposlenih, je pokazala, da hrup predstavlja največji dejavnik, ki zmanjša produktivnost v slovenskih podjetjih. Avtorji raziskave priporočajo delodajalcem, ki želijo privabiti najboljše kadre, da poleg konkurenčnih plač poskrbijo tudi za boljše delovne pogoje, piše STA.
Pogovori med sodelavci, telefonski klici, zvok zapiranja vrat ...
"Hrup je ena najbolj perečih težav sodobnih delovnih okoljih, kar potrjujejo številne mednarodne raziskave. Tudi v Sloveniji se z njim soočajo mnoga podjetja," so zapisali avtorji raziskave.
Po njihovih ugotovitvah kar 35 odstotkov zaposlenih meni, da je hrup glavni vir motenj pri delu. Najpogostejši viri so pogovori med sodelavci, telefonski klici in drugi zvoki v okolju, kot so zvok zapiranja vrat ali sprehajanje ljudi mimo pisarn. Dodatni 4 odstotki anketiranih so opozorili na hrup iz zunanjega okolja in pisarniških naprav, kot so tiskalniki in klimatske naprave.
Raziskava je zajela 973 zaposlenih iz več kot 60 slovenskih podjetij.
"Skupno to pomeni, da hrup ovira delo in pomembno zmanjšuje produktivnost skoraj 40 odstotkov zaposlenih. Verjetno bi bil odziv zaposlenih še bolj zaskrbljujoč, če bi jih neposredno vprašali, ali jih hrup vsakodnevno ovira pri delu," so povzeli v Studiu LIST.
Nenehen trušč ustvarja nepotreben stres in napetosti med sodelavci
Zaradi hrupa zaposleni težje ohranijo koncentracijo, kar podaljša čas za naloge in poveča število napak. "Nenehen trušč pa ustvarja nepotreben stres in napetosti med sodelavci," so dodali.
Kot glavni motivacijski dejavnik za večjo produktivnost se tako ni izkazala plača. "Čeprav denar ostaja pomemben, ni več edini dejavnik, ki vpliva na zagnanost in produktivnost zaposlenih. Ključno vlogo igra tudi kakovost delovnih pogojev," so poudarili avtorji raziskave.
Podjetja, ki želijo privabiti vrhunske zaposlene, morajo vlagati v prostorske rešitve, ergonomijo in kakovostne klimatske pogoje. "Vlaganje v prostorske rešitve za osredotočeno delo, ergonomijo in kakovostne klimatske pogoje predstavlja pomembno naložbo v produktivnost ter zadovoljstvo zaposlenih. Rezultati vlaganja so jasni - manj stresa, večja učinkovitost zaposlenih in posledično boljši poslovni rezultati," so sklenili.