Medtem ko se občina Žetale, po poročanju Večera, formalno še ni opredelila do projekta, so svoje mnenje že jasno izrazili župani petih okoliških občin – Podlehnika, Majšperka, Vidma, Zavrča in Cirkulan, ki so se pod skupno izjavo proti vetrnim elektrarnam tudi podpisali. Župan Žetal Anton Butolen podpisa ni prispeval, prav tako se sestanka županov ni udeležil.

Župani okoliških občin opozarjajo, da bi vetrnice spremenile podobo Haloz

Kot je za prej omenjeni portal povedal po srečanju, se namerava umakniti iz razprav o turizmu, občina pa bo tudi izstopila iz projektov Jesen v Halozah in Visit Haloze.

"Haloze so se na področju turizma ravno začele prebujati. Vsi, ki pridejo k nam, izpostavljajo mir, naravo in pokrajino. Projekt, kot je gradnja 220-metrskih vetrnic, bi naredil nepopravljivo škodo," je za Večer povedal župan Podlehnika Sebastian Toplak. Poleg vizualnega vpliva pa župani opozarjajo tudi na vprašljivo ekonomsko in energetsko učinkovitost, saj ni jasno, ali bi bil veter v tem delu Haloz sploh dovolj močan za ekonomsko vzdržno proizvodnjo elektrike.

Več kot polovica občanov Žetal je proti vetrnicam

Na izredni seji v Žetalah so člani civilne iniciative Loga ne damo svetnikom predali 520 podpisov občanov, ki nasprotujejo gradnji vetrnic, kar predstavlja več kot polovico vseh polnoletnih prebivalcev občine. Župan Anton Butolen je ob tem poudaril, da je še vedno neopredeljen. Po njegovih besedah bo pri odločitvi ključno, če bodo pogoji za potrjevanje občinskega prostorskega načrta (OPN) usklajeni s pogoji državnega prostorskega načrta (DPN).

Hkrati je, po poročanju Večera, izpostavil, da imajo občani omejitve pri gradnji lastnih objektov, na drugi strani pa bi brez težav postavili vetrne elektrarne.