Na strokovni okrogli mizi o izboljšanju varnosti cestnega prometa, ki jo danes v Ljubljani prireja Javna agencija RS za varnost prometa v sodelovanju z državnim svetom, bo osrednje vprašanje, kakšne bi bile sistemske rešitve na različnih področjih, denimo pri preprečevanju vožnje pod vplivom alkohola.

Orisali bodo škodo, ki jo povzroči alkohol

Strokovnjaki z različnih področij bodo med drugim predstavili stanje in izzive na področju alkoholne politike v Sloveniji in Evropi ter orisali škodo, ki jo povzroči alkohol. Dotaknili pa se bodo tudi nevropsiholoških vidikov upravljanja z motornim vozilom. V razpravi bodo osvetlili različne ukrepe za reševanje izzivov in odgovorili na vprašanja, ki zadevajo zakonodajo, varno infrastrukturo in varnost vozil. Trenutno aktualna tema je preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, saj agencija predlaga, da se dovoljena stopnja alkohola v krvi za voznike zniža s sedanjih 0,5 na 0,2 promila.

V pripravi že spremembe zakona

Zavzemajo se tudi za strožjo obravnavo voznikov, ki imajo v krvi več kot 1,1 promila alkohola. Policija naj po njihovem predlogu vse, ki jim bodo namerili več kot 1,1 promila, pridrži in že njihovo udeležbo v prometu obravnava kot kaznivo dejanje. Na ministrstvu za infrastrukturo so že v pripravi spremembe zakona o pravilih v cestnem prometu, ki naj bi vključile tudi morebitne spremembe na področju vožnje pod vplivom alkohola.