V Zdravstvenem domu Polje trenutno manjka vseh osem družinskih zdravnikov, zato je približno 11.000 ljudi od torka preusmerjenih v ZD Fužine. Preusmeritev na Fužine je bila logistične narave, saj imajo tam več prostorov, prostori pa so večji, je v današnji izjavi za medije povedal predstojnik enote Moste-Polje Igor Krunić.

Trije na bolniški, ena v upokojitev, štirje pa dali odpoved

V ZD Polje tri zdravnice manjkajo zaradi bolniške odsotnosti, ena zdravnica se je upokojila, štiri pa so od poletja dale odpoved. Tudi v ZD Fužine se sicer soočajo s kadrovskimi težavami, tam trenutno manjka šest družinskih zdravnikov. Pomanjkanje zdravnikov rešujejo z nadurnim delom zdravnikov iz ZD Moste, kjer trenutno nimajo kadrovskih težav, ter s specialisti družinske medicine, specializanti in sobnimi zdravniki.

Pomagajo jim tudi študenti petega in šestega letnika medicine in zdravniki, ki pri njih niso zaposleni, ampak delajo po pogodbenih razmerjih. Med njimi ena upokojena zdravnica, druga upokojena zdravnica pa naj bi kmalu začela delati.

V ZD Fužine so preusmerili le zdravstveno varstvo odraslih, vse ostale dejavnosti, kot so pediatrija, šolska ambulanta, zobozdravstvo, patronaža, pa nespremenjeno potekajo v ZD Polje, pa je danes pojasnila strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič.

Zaradi kadrovsko podhranjenega sistema smo lahko resnično zaskrbljeni

Poudarila je, da je ukrep začasen, načrtujejo da bo preusmeritev trajala do konca decembra. “V enoti Polje se namreč ob siceršnjem pomanjkanju zdravnikov zaradi upokojitev in odhodov trenutno dodatno soočamo še z nenadnimi odsotnostmi zaradi bolezni, kar terja prilagoditev delovnih procesov na način, da lahko čim bolje skrbimo za naše paciente,” je povedala.

V kolikor ne bodo realizirane sistemske rešitve, ki bodo pripeljale do kadrovskih okrepitev, predvsem do povečanja števila družinskih zdravnikov, in rešitev, ki bodo administrativno razbremenjevale, smo lahko resnično zaskrbljeni.

Ob tem je opozorila, da je vsak kadrovsko podhranjen sistem ranljiv. “V kolikor ne bodo realizirane sistemske rešitve, ki bodo pripeljale do kadrovskih okrepitev, predvsem do povečanja števila družinskih zdravnikov, in rešitev, ki bodo administrativno razbremenjevale, smo lahko resnično zaskrbljeni,” meni.

Ministru za zdravje Danijelu Bečiču Loredanu in generalni direktorici ZD Ljubljana Antoniji Poplas Susič so že podali nekaj sistemskih predlogov. Stegne Ignjatovičeva je kot primer navedla, da bi zdravniki po končanem strokovnem izpitu kot obvezni del sekundariata opravljali 6 do 12 mesečno kroženje. “Ne gre tudi brez sistemskih, administrativnih razbremenitev, ki smo jih tudi predlagali, in se tičejo tako staleža, administrativnih zadev, kot so napotnice in recepti,” je dejala.

STA