“Okužba se hitro širi, verjetno gre za nek nov sev,” je povedala direktorica Splošne bolnišnice Trbovlje Romana Martinčič. V DSO v Trbovljah so doslej zabeležili kar 28 primerov, od tega jih je kar 26 prejelo oba odmerka cepiva.

Veliko obolelih v bolnišnici pred dvema tednoma

Pred dvema tednoma so vdor v bolnišnico zabeležili tudi v bolnišnici, zato obstaja tudi verjetnost, da so okužbe prinešene iz bolnišnice.

Oskrbovanci so se okužili kljub cepljenju, vendar imajo blage simptome, je povedala Martinčičeva. V bolnišnici sicer pripravljajo več mest, kot kaže, pa jih ne bo treba uporabiti. Zaenkrat predvidevajo, da bodo varovanci lahko okužbo preboleli kar v domu, saj so vsem skupni blagi simptomi, ena varovanka je že povsem okrevala.

Oskrbovanci so se okužili kljub cepljenju, vendar imajo blage simptome, je povedala Martinčičeva.

Zaradi dejstva, da so vsi okuženi cepljeni, se seveda poraja vprašanje, ali je ta način zaščite sploh smiseln. “Cepljenje preprečuje hude oblike bolezni v domu starejših, zato cepljenje svetujemo,” je povedala Martinčičeva.

Tudi državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič trdi, da je cepivo krivec za blage simptome. V DSO po vseh slovenskih mestih so v prejšnjem tednu zabeležili 47 okuženih varovancev, med zaposlenimi je okuženih 26 oseb.

V DSO po vseh slovenskih mestih so v prejšnjem tednu zabeležili 47 okuženih varovancev, med zaposlenimi je okuženih 26 oseb. 

Okužbe so trenutno le v treh domovih na območju celotne Slovenije. Zaenkrat je mogoča tudi takojšnja premestitev v covidne bolnišnice, kjer je mesta v primeru, da bi bilo potrebno, dovolj. Okužbe za zdaj beležijo v osrednji Sloveniji in v Trbovljah.

Kdor se ni cepil, naj to stori čim prej

Uršič je zaposlene v domovih in varovance vnovič pozval, naj se odločijo za cepljenje, v kolikor seveda tega do sedaj še niso naredili, kajti po njegovem mnenju je to edina pot, da zaščitijo sebe ter okužbo, če bi do nje prišlo, prebolijo z blagimi simptomi.

V prvem in drugem valu, ko še ni bilo precepljenosti, je bila slika bistveno bolj dramatična, opozarja Uršič: “V prvem in drugem valu so bili največje žrtve epidemije domovi za starejše. Tako stanovalci kot zaposleni. Na vrhuncu epidemije, v začetku decembra, je bilo v enem tednu več kot 1150 okuženih stanovalcev in več kot 430 okuženih zaposlenih .”