Kot je za STA povedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, njihovi telefoni danes pregorevajo in prejemajo ogorčene klice učiteljev, vzgojiteljic in drugih zaposlenih, ki opozarjajo, da je govoriti pod masko šest ur na dan nemogoče.
Štrukelj je prepričan, da gre pri odločitvi za prenašanje odgovornosti na šole in vrtce
Povsem nesprejemljivi pa so ti ukrepi po njegovem mnenju za vrtce, saj to potem niso več ustanove, ki opravljajo nek pedagoški proces, pač pa zgolj prostor, kjer bi otroke varovali pred tem, da se jim kaj ne zgodi. To se na tak način ne da početi, pravi Štrukelj, ki je prepričan, da NIJZ to ve, zato ne more razumeti, kako je mogoče takšen ukrep sploh predpisati. Prepričan je, da gre pri tej odločitvi zgolj za prenašanje odgovornosti na šole in vrtce, čemur pa sindikat, ki v usklajevanja sicer sploh ni vključen, nasprotuje. “Oblast s takim ravnanjem odriva odgovornost stran od sebe, učitelji in vzgojitelji pa naj se topijo v lastnem soku. To se bo moralo nehati, kajti mi smo tik pod vreliščem in v nekaj dneh bomo oblikovali zahteve do šolskih oblasti kar se tiče dodatnega kadra”.
“Oblast s takim ravnanjem odriva odgovornost stran od sebe, učitelji in vzgojitelji pa naj se topijo v lastnem soku. To se bo moralo nehati, kajti mi smo tik pod vreliščem in v nekaj dneh bomo oblikovali zahteve do šolskih oblasti kar se tiče dodatnega kadra.”
V sindikatu zato zahtevajo takojšen dogovor o tem, kako bodo uredili stvari, saj si želijo, da bi vrtci in šole funkcionirale, vendar pod pogoji, ki bodo človeški, ne pa takšni, kot so trenutno. Če tega oblast ne bo slišala, potem se bodo lotili tudi drugačnih ukrepov, je napovedal Štrukelj.
Ravnatelji v šolah in vrtcih do tega trenutka še niso prejeli natančnih navodil, kaj in kako v ponedeljek, večinoma pa so do tega, kar vedo, še zelo zadržani. Ravnatelj Gimnazije Celje – Center Gregor Deleja je za STA povedal, da imajo šole vse informacije le iz medijev in objave na spletni strani vlade.
“Navodil s strani resornega ministrstva še nismo dobili, predvsem pa si želimo bolj natančnih strokovnih pojasnil za učitelje, dijake in starše, pa definicije izjem, saj npr. dijaki in zaposleni z astmo ali kakšnimi drugimi zdravstvenimi težavami, mask naj ne bi nosili. Na vsak način pa je pred nami pester konec tedna.”
“Navodil s strani resornega ministrstva še nismo dobili, predvsem pa si želimo bolj natančnih strokovnih pojasnil za učitelje, dijake in starše, pa definicije izjem, saj npr. dijaki in zaposleni z astmo ali kakšnimi drugimi zdravstvenimi težavami, mask naj ne bi nosili. Na vsak način pa je pred nami pester konec tedna,” je dejal Deleja.
Učitelji menijo, da je poučevanje z maskami nemogoče
Šola je za dijake in učitelje priskrbela pralne maske, a so pred dnevi prejeli strokovno mnenje, da te niso zadostne, zaloga kirurških mask pa pohaja. Za zaposlene mora v vsakem primeru poskrbeti, bi se pa Deleji zdelo prav, da poskrbijo tudi za dijake.
Po mnenju ravnateljice ljubljanske OŠ Danile Kumer Mojce Mihelič so sprejeti ukrepi presenečenje tudi za pristojno ministrstvo, zato čaka na njihova pojasnila v kolikšni meri morajo spoštovati ukrepe. Se ji pa zdi nerealno, da bi v jutranjih urah, ko v šolo vstopa tisoč učencev, zaposlenim hkrati na ozkih vhodih merili temperaturo.
“Učitelji že zdaj ugotavljajo, da je poučevanje z maskami nemogoče, predvsem pri tujih jezikih, saj se otrok ne sliši dovolj dobro, otroci pa ne vidijo učiteljeve dikcije. Razumem ukrepe za zajezitev epidemije, a trenutno zamišljeni so popolnoma nesprejemljivi,”
“Učitelji že zdaj ugotavljajo, da je poučevanje z maskami nemogoče, predvsem pri tujih jezikih, saj se otrok ne sliši dovolj dobro, otroci pa ne vidijo učiteljeve dikcije. Razumem ukrepe za zajezitev epidemije, a trenutno zamišljeni so popolnoma nesprejemljivi,” je za STA dejala Miheličeva, ki še meni, da šole nimajo na voljo dovolj termometrov in mask, prav tako ne sistemskega denarja za nakup.
Tudi na ptujski OŠ Mladika po besedah ravnatelja Bogomirja Širovnika še vedno čakajo, kaj bodo “spesnili” na šolskem ministrstvu, saj tako, kot je zdaj predvideno, si je zelo težko predstavljati. Kot je dejal za STA, mu ni jasno, kdo lahko šest ali sedem ur govori v masko, zato si želi, da bi še danes prejeli natančne informacije ter da še pred koncem tedna pomirijo starše. “Če temu ne bo tako, se bomo v ponedeljek verjetno grdo gledali,” je jasen Širovnik.
Otroci v vrtcih še ne morejo prepoznati čustev na drugačen način kot na vizualnega
Najbolj je ponedeljka strah vrtcev. Ravnateljica mariborskega Vrtca Studenci Olga Fekonja je za STA povedala, da je celoten kolektiv, vključno z njo, proti uporabi mask pri njihovem vzgojnem delu. Meni, da otrokom tega pač ne morejo narediti, saj tako majhni otroci še ne zmorejo prepoznati čustev na drugačen način kot na vizualnega, zato morajo videti vzgojiteljico v obraz.
“Odlok smo sicer dolžni spoštovati, vendar čakamo kaj bo prinesel konec tedna. Navodil še nismo prejeli niti od našega ministrstva niti od NIJZ. Na slednjem so tudi precej neprijazni in arogantni, če kaj vprašaš,”
“Odlok smo sicer dolžni spoštovati, vendar čakamo kaj bo prinesel konec tedna. Navodil še nismo prejeli niti od našega ministrstva niti od NIJZ. Na slednjem so tudi precej neprijazni in arogantni, če kaj vprašaš,” je še dejala ravnateljica vrtca, kjer imajo trenutno na zalogi mask za okoli dva tedna.