Z njimi bi namreč ljudem zagotovili dostojno starost z aktivnim vključevanjem starejših, so zapisali v sporočilu. Pripravili so seznam področij, ki jim v Srebrni niti dajejo prioriteto in pričakujejo njihovo vključitev v koalicijsko pogodbo. Med njimi je sprejetje novega zakona o dolgotrajni oskrbi, saj da lani sprejet zakon potrebuje obširne spremembe, so zapisali.

Poleg tega se zavzemajo za krepitev javnega zdravstva in omejevanje zaslužkarstva na račun starejših, ustanovitev samostojnega ministrstva za starejše, vzpostavitev inštituta varuha za starejše, gradnjo novih javnih nastanitev za starejše in zmanjšanje vpliva politike na upravljanje domov za starejše.

Po njihovem mnenju je treba urediti stanje pokojnin, ki upokojence potiskajo pod prag revščine. Želeli bi si popravo krivic, ki jih je upokojencem prinesel zakon o uravnoteženju javnih financ (Zujf) ter varstveni dodatek za vse upokojence.

Predlagajo obravnavo in sprejetje zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa tudi zagotavljanje sredstev za pokojnine iz zakona o demografskem skladu. Ob tem se v Srebrni niti zavzemajo še za neodvisno preiskavo presežnih smrti v domovih starejših občanov med epidemijo covida-19.

STA