Na podlagi kliničnega suma pri ovcah v dveh obratih na ilirskobistriškem območju in pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav, ki jih je opravil Nacionalni veterinarski inštitut, je uprava za varno hrano bolezen modrikastega jezika, serotip 8 uradno potrdila danes.
Ta serotip bolezni modrikastega jezika v Sloveniji do sedaj še ni bil ugotovljen, sta pa v letošnjem letu izbruhe prijavili Grčija in Severna Makedonija, v lanskem letu pa tudi Italija, so sporočili iz uprave.
Na upravi ne bodo pristopili k programu izkoreninjenja bolezni
Slovenija je imela do februarja letos, ko je bila uradno potrjena bolezen modrikastega jezika, serotip 4, priznan status države, proste bolezni modrikastega jezika. Ker gre za bolezen kategorije C, za katero veljajo neobvezni programi izkoreninjenja, poleg tega pa je to vektorska bolezen, ki je razširjena v večini držav članic in izvedba obveznega množičnega cepljenja ni mogoča, saj za vse serotipe ni na voljo primernih cepiv, na upravi ne bodo pristopili k programu izkoreninjenja bolezni modrikastega jezika.
Ob pojavu bolezni posebnih ukrepov ni, prav tako ne specifičnega zdravljenja, so še pojasnili.
Svetujejo preventivno cepljenje živali
Svetujejo pa izvajalcem dejavnosti oziroma imetnikom živali preventivno cepljenje živali proti ugotovljenim serotipom bolezni modrikastega jezika, to je 4 in 8. S tem se namreč omogoči možnost premikov živali, pa tudi preprečuje oziroma blaži klinično sliko. Izvajalci dejavnosti naj se glede cepljenja obrnejo na veterinarske organizacije, so še sporočili iz uprave.
Za bolezen modrikastega jezika so dovzetni domači in divji prežvekovalci. Najpogosteje prizadene ovce. Zanjo so značilne spremembe na ustni in nosni sluznici ter roževini parkljev, povzroča pa jo virus, ki ga širijo nekatere vrste krvosesnih mušic.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si