V SD menijo, da si je ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan prizadevala odpraviti neustavnost sodniških plač, nazadnje z interventnim zakonom. V naslednjih dneh pričakujejo pogovor koalicijskih partnerjev o sodniških plačah, saj je vlada odgovorna in ji mora biti tudi v največjem interesu, da odločbe ustavnega sodišča spoštuje.
V SD so presenečeni nad pozivom glavnega odbora Slovenskega sodniškega društva, naj ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in predsednik vlade Robert Golob odstopita zaradi neizvršitve odločbe ustavnega sodišča. Menijo, da si je ministrica za odpravo neustavnosti prizadevala, nazadnje z interventnim zakonom glede plač sodnikov.
Če bi ga sprejeli, bi ta naslovil plače sodnikov do uveljavitve plačne reforme v javnem sektorju. "Ob tem velja poudariti, da ne gre za parcialno urejanje plač posamični skupini, temveč za spoštovanje pravne države in krepitev neodvisnosti sodstva kot temeljnega stebra pravne države," menijo v stranki.
V stranki pričakujejo čimprejšnji pogovor med koalicijskimi partnerji glede sodniških plač, saj mora biti vladi, kot prvi nosilki izvršilne veje oblasti, v največjem interesu, predvsem pa je to v njeni odgovornosti, da odločbe ustavnega sodišča spoštuje.
Spomnili so na zavezo stranke o krepitvi neodvisnosti sodstva, pa tudi na njegovo učinkovitost, odgovornost in transparentnost, kar je nujno za zaupanje ljudi v pravno državo. Ministrstvo za pravosodje je pod vodstvom ministrice Švarc Pipan s tem ciljem že pripravilo več sistemskih sprememb, vključno s prenovo sodniške zakonodaje, so izpostavili.
Ustavno sodišče je junija odločilo, da so plače sodnikov prenizke, zakonodajalcu pa naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja. To se ni zgodilo, zato so sodniki v četrtek za eno uro protestno prekinili delo, pridružili pa so se jim tožilci.