Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil spremembe protokola testiranja. Poudaril je, da ukrepe prilagajajo novim spoznanjem, ker imamo opravka z virusom, ki se konstantno spreminja.

PCR samo z napotilom zdravnika

Poklukar je povedal, da z jutrišnjim dnem uvajajo tudi spremembe protokola testiranja, ki je namenjena obvladovanju virusa, zaščiti zdravstvenega sistema, zaščiti zaposlenih v zdravstvu pred izgorelostjo, dostopnosti prebivalcev in nazadnje tudi smotrni porabi sredstev.

Vse osebe s pozitivnim hitrim antigenskim testom, ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, imajo tako potrjeno okužbo s koronavirusom.

Če je test negativen, a ima oseba simptome, se mora izolirati za 72 ur. Če so po tem času simptomi še vedno prisotni, je treba ponovno opraviti hitri test. Če je ta pozitiven, gre za potrjeno okužbo, v nasprotnem primeru pa naj se oseba obrne na izbranega osebnega zdravnika.

Uvaja se slovensko covidno potrdilo

S 1. februarjem Slovenija se uvaja slovensko covidno potrdilo o hitrem pozitivnem testu. Kot je poudaril minister, se bo potrdilo sicer preverjalo z isto aplikacijo kot evropsko digitalno covidno potrdilo, vendar bo veljalo samo v Sloveniji in se z njim ne bo dalo prehajati v druge države.

“Testiranje s PCR metodo bo določil osebni zdravnik oz. zdravnik, ki obravnava bolnika. V to skupino sodijo predvsem kronični bolniki, nosečnice, imuno kompromitirane osebe in otroci, ki imajo povečano tveganje za rizičen potek bolezni,” je povedal minister. 

Gre sicer za začasen ukrep, dokler je virus med populacijo tako močno razširjen.

Aktivirana nova covid bolnišnica

Poklukar je predstavil aktualno stanje v bolnišnicah: 818 hospitaliziranih, 165 več kot prejšnji ponedeljek, na intenzivni negi jih je 138. Aktiviranih je 13 covid bolnišnic, SB Trbovlje je aktivirana na novo, od prejšnjega tedna.

Predstavil je tudi nov način poročanja podatkov, zdaj se bo vedno dodalo, ali je nekdo hospitaliziran zaradi covida ali ima covid kot pridruženo bolezen. Ob tem je minister predstavil aktualne podatke: 394 pacientov je hospitaliziranih zaradi covida, 286 ima covid kot pridruženo bolezen.

Na intenzivni negi je medtem 119 pacientov hospitaliziranih zaradi covida in 19 s covidom kot pridruženo boleznijo.

Poklukar je predstavil tudi izjeme karantene, ki veljajo od 10. in 19. januarja dalje. Od 10. januarja so izjeme: osebe, ki so prejele poživitveni odmerek, osebe, ki so prebolele covid-19 več kot 10 dneh in so bile cepljene z drugim odmerkom cepiva ter osebe, ki so prebolele covid-19 v več kot 10 dneh.

Od 19.1. pa so izjeme še zaposleni v dejavnosti zdravstva, socialnega varstva ali vzgoje in izobraževanja, predšolski otroci in učenci, dijaki, študenti, če je bil stik pri pouku. Pri vseh izjemah si je potrebno prebrati še podrobnosti o tem, kako posamezna izjema velja.

EMA ugotavlja varnost cepljenja otrok s poživitvenim odmerkom

Minister je poudaril, da je veljavnost digitalnega potrdila pri otrocih neomejena, saj pri njih poživitven odmerek ni omogočen. EMA še sicer razpravlja o omogočenosti cepljenja otrok s poživitvenim odmerkom, kjer je seveda ključna njihova varnost.

Cepljeni s poživitvenim odmerkom imajo neomejeno veljavnost potrdila

Začenja se uveljavitev veljavnosti digitalnega covid potrdila na 270 dni, ki je bila sprejeta že decembra. “Prebivalci smo imeli vmes dovolj časa, da smo se cepili s poživitvenim odmerkom in tako zaščitili svoje zdravje, prav tako pa imamo s tem veljavno in do nadaljnjega neomejeno QR kodo. Zato smo tudi organizirali Dneve cepljenja,” je poudaril minister.

Cepljeni s poživitvenim odmerkom imajo neomejeno veljavno potrdilo. To so potrdila 3/3 in 2/1. Kot cepivo poživitvenega odmerka se upošteva samo mRNa cepivo (Pfizer ali Moderna).

Do danes se je s poživitvenim odmerkom cepilo 587.000 ljudi.

“Omikron bolniki ne potrebujejo toliko pozornosti kot delta”

Na novinarski konferenci sta spregovorila še pediater Denis Baš in direktorica Zdravstvenega doma Postojna prim. Irena Vatovec. Prim. Vatovec: “Veseli smo, da omikron ni tako agresiven, čeprav o njem še vsega ne vemo. Ti bolniki ne potrebujejo toliko naše pozornosti, kot so jo bolniki iz t. i. delta vala.”

Pediater Denis Baš je spregovoril tudi o novi podrazličici omikrona: “Ni težava hospitalizacija zaradi nove podrazličice omikrona, čeprav se hitreje širi. Pri nas tega ne opažamo in tega niti ne pričakujem.”