Slovenija ima prvi primer opičjih koz. Gre za moškega, ki je potoval iz tujine, in sicer iz Kanarskih otokov.

Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Mario Fafangel je potrdil, da je v Sloveniji prvi primer osebe, ki je okužena z virusom opičjih koz. Kot pove Fafangel, je zdravstveno stanje osebe dobro. Gre za uvožen primer, oseba je v času inkubacije potovala na Kanarskih otokih. Njegovo zdravstveno stanje je stabilno.

Pomemben je dober sistem spremljanja

Epidemiologi trenutno iščejo stike, saj se virus prenaša s tesnimi stiki. Gre za občutljivo epidemiološko delo. Trenutno obveščajo tesne stike. Raziskujejo jih za nazaj, da ugotovijo, od kje je okužba prišla. Iščejo pa tudi stike po okužbi, da ustavijo možnost širjenja.

Fafangel poudari, da ne gre za spolno prenosljivo bolezen, ampak za bolezen, ki se prenaša s tesnimi stiki.

Tesne stike bodo obvestili. Paziti je potrebno na simptome, kot je visoka vročina in 21 dni ravnati previdno – oseba se lahko še vseeno sicer giba prosto. Ob tem je pomembno graditi na zaupanju, v prvi vrsti zato, da okužene osebe poiščejo zdravniško pomoč, in nadaljnjo, da epidemiologe iskreno obvestijo o svojih tesnih stikih.

Situacija ni podobna kot pri covid epidemiji

Kot pove Fafangel, ni razloga za skrb, da bo situacija podobna kot pri covidu. Okužen si komaj, ko že imaš simptome, tako da se virus ne prenaša predhodno. “To je epidemiološko zelo pomembno. Sedaj so vsi trudi namenjeni, da se ustavijo verige prenosa,” poudari Fafangel.

Moramo biti pripravljeni. Pomembna razlika s covidom je, da ustavljamo prenose in ne samo umirjamo epidemije. V številnih državah v Afriki so to uspeli narediti, pričakujemo, da bo tako tudi v Evropi z ozaveščanjem prenosa. Ne pričakujemo, da je to pot v novo epidemijo, ampak nekaj, kar bomo uspeli obvladovat,” pove Fafangel.

Pomembna razlika je tudi, da ne gre za nov virus. Virus covid-19 je bil namreč neznan, tukaj pa obstajajo številne izkušnje izbruhov, ki so bili popolnoma nadzorovani.

Fafangel poudari še, da je tveganje za splošno prebivalstvo s strani WHO in ECDC še vedno ocenjeno kot nizko. Višje je le za osebe, ki imajo več tesnih stikov. Pričakujejo, da bodo verige okužb v Sloveniji zelo kratke. Potrebno pa je dobro obveščanje.

Človek je najbolj kužen, ko se pojavi izpuščaj. Potencialna kužnost je tudi ob prvih simptomih, kot je visoka vročina.

Širi se tip virusa, ki povzroča lažjo obliko bolezni

Situacijo budno spremljajo tudi na ministrstvu za zdravje, je poudarila Mojca Gobec. “V Sloveniji smo ustrezno ravnali“, ob tem pove. Na ministrstvu bodo po potrebi sprejemali ukrepe. Dobili so že predlog stroke, da se bolezen dodajo na seznam poklicnih bolezni. To bi pomenilo, da se omogoči nadaljnjo spremljanje te bolezni in komunikacija z vsemi mednarodnimi inštitucijami.

V evropskih državah se širi zahodnoafriški tip virusa, ki povzroča lažjo obliko bolezni. Smrtnost je okoli enoodstotna. Kot pove direktorica Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Andrea Ammon, zaenkrat pri vseh okužbah opažajo samo blage simptome. Bolezen je bolj nevarna za majhne otroke in imunsko oslabele osebe.

Obstajata dve cepivi, zaenkrat še ni nobenega v Sloveniji

Obstajata dve cepivi. Eno je cepivo proti črnim kozam, ki delno ščiti tudi tukaj. Drugo je registrirano za oboje in bi bilo smiselno cepiti ljudi, ki so najbolj na udaru, to so laboratorijski delavci. Cepiva zaenkrat še ni, potekajo intenzivni pogovori, da bi ga lahko prejeli v Sloveniji.

Gre za živo cepivo, ki ni primerno za imunsko oslabljene ljudi.

Cepljenje zaradi nizkega tveganja za širše prebivalstvo ni smiselno. Cepivo trenutno ni dostopno, Slovenija ga želi pridobiti za izpostavljene zdravstvene delavce. Nudilo bi naj 85 % zaščito pred opičjimi kozami.

Lejko Zupančeva okuženim osebam še svetuje, naj se izogibajo tudi stikom z družinskimi ljubljenčki, sploh z manjšimi, kot so glodavci, ki se lahko okužijo in ki bi lahko teoretično predstavljali rezervoar za nadaljnje širjenje.