Lani so upokojenci poleg prejeli rednega letnega dodatka tudi enkratni zimski dodatek v višini od 58 do 182 evrov. Višina zimskega dodatka, ki je predstavljal 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka, je bila odvisna od višine pokojnine. Vlada se je za njegovo enkratno izplačilo v letu 2023 odločila zaradi izjemnega dviga cen in blažitve vsesplošne draginje. Zimski letni dodatek se je izplačal najkasneje z izplačilom redne pokojnine in nadomestil za mesec december leta 2023 oziroma v primeru naknadno priznane pravice do letnega dodatka za leto 2023 najkasneje z izplačilom redne pokojnine in nadomestil za mesec april leta 2024.
V začetku poletja je sicer poslanska skupina SDS podala predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi so želeli za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka. Po predlogu bi upokojenci že decembra prejeli božičnico, in sicer upokojenci s pokojnino do 650 evrov v višini 230 evrov, tisti s pokojnino med 650,01 in 780 evrov v višini 160 evrov, tisti s pokojnino od 780,01 do 920 evrov pa v višini 130 evrov. Pri pokojnini od 920,01 do 1110 evrov so določili božičnico v višini 105 evrov, pri pokojnini, višji od 1110 evrov, pa v višini 75 evrov.
Vlada predloga ni podprla, ker ne upošteva, da se v določenih primerih vsakoletni letni dodatek in s tem predlagana božičnica pri prejemnikih socialnih transferjev upošteva kot dohodek, je takrat poročal STA. Cenzus za denarno socialno pomoč je 485 evrov, za varstveni dodatek pa 228 evrov, skupaj torej 713 evrov. Tako bi se ravno pri tistih z najnižjimi pokojninami lahko zgodilo, da predlagana božičnica praktično ne bi imela nobenega učinka, je po poročanju STA dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija.
Letos dodatka ne bo
Letos tovrstnega enkratnega zimskega dodatka ne bo. Kot nam pojasnijo na Ministrstvu za delo, trenutno glede na 8,8 - odstotno redno uskladitev pokojnin v 2024 in umiritev cen dviga življenjskih potrebščin in energentov vlada letos ne predvideva dodatnih, enkratnih ukrepov za pomoč upokojencev, kot so bili v lanskem letu.
Ob tem spomnijo, da je za posamezna gospodinjstva, ki se soočajo s povečanimi nepredvidenimi stroški, na voljo institut izredne socialne pomoči. »Ta je namenjena osebam ali družinam, ki so se zaradi nepredvidenih razlogov znašle v materialni ogroženosti ali imajo izredne stroške, ki jih ne morejo pokriti z dohodkom. Vlogo je treba vložiti na center za socialno delo,« pojasnjujejo.
Redna uskladitev februarja 2025
Prva sprememba pokojnin za leto 2025 bo tako redna uskladitev, izvedena v februarju, ki bo veljala od 1. januarja dalje. Višina uskladitve odvisna od rasti povprečne mesečne bruto plače in cen življenjskih potrebščin. Po poročanju portala Forbes Slovenija, napovedi za prihodnje leto kažejo na nižjo, približno štiriodstotno rast, vendar se natančnejše vrednosti pričakujejo po objavi uradnih podatkov o inflaciji in rasti plač, ki bodo znani konec leta oziroma februarja.
Ko bodo znani ti podatki, bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pripravil izračune in predlagal sklep o višini uskladitve. Svet zavoda bo o tem odločal v drugi polovici februarja, nato pa se bo izvedel poračun za pokojnine januarja.
Letni dodatek bo predvidoma malce višji
Forbes Slovenija še poroča, da bo predvideni letni dodatek, izplačan sredi leta, po trenutnih podatkih nekoliko višji kot letos. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ta dodatek praviloma izplača ob junijski pokojnini. Vlada v predlogu zakona o izvrševanju proračuna za leto 2025 predlaga zneske, ki so okoli pet evrov višji kot letos: pri višini pokojnine do 680 evrov je dodatek 465 evrov, tisti, ki prejemajo med 680,01 in 815 evrov pokojnine bi dobili 325 evrov, za upokojence, ki prejemajo med 815,01 in 965 evrov se predvideva dodatek v višini 265 evrov, za 965,01 do 1.160 evrov pokojnine je predvideno 215 evrov dodatka, za upokojence, ki prejemajo nad 1.160,01 evrov pokojnine pa 155 evrov dodatka.