Njihova delovna etika, izkušnje in umirjenost se kažejo kot velika prednost, hkrati pa zakonodaja postopoma odpira vrata širši vključitvi tega segmenta prebivalstva na trg dela.
Zanesljivost, izkušnje, spoštljivost ...
Trenutno se, tako kot drugod po Evropi, številna podjetja v Sloveniji soočajo z akutnim pomanjkanjem kadrov, predvsem v gostinstvu, turizmu in zdravstvu, prav zato pa se vse več delodajalcev obrača na nepričakovan, a zelo učinkovit vir delovne sile – upokojence.
Med podjetji, ki so že prepoznala potencial starejših delavcev, je tudi lokalni Pohorje Village Resort, kjer, kot pravijo, sodelovanje z upokojenci ni samo odgovor na kadrovski primanjkljaj, ampak dodana vrednost.
"Izkazalo se je, da so upokojenci zanesljivi, odgovorni in izredno predani delu. Pri delu jih krasi stabilnost, spoštljiv odnos do dela in gostov," poudarja Darjan Drumlič iz Pohorje Village Resorta.
V resortu trenutno sodeluje več upokojencev, ki so vključeni v naloge pomoči v strežbi, kuhinji in drugih podpornih funkcijah, vse v obsegu, ki jim ustreza. Delo opravljajo fleksibilno, na način, ki ohranja njihovo socialno vključenost in jim brez preobremenitve omogoča dodatni zaslužek.
Zakonodaja počasi dohiteva realnost
Do zdaj so bile možnosti dela za upokojence precej omejene. Zakonodaja namreč dovoljuje največ 60 ur začasnega ali občasnega dela na mesec, največ trikrat letno pa je možno opraviti do 90 ur mesečno, vendar skupno največ 720 ur letno.
A stvari se spreminjajo. Vlada je 17. junija potrdila spremembe Zakona o urejanju trga dela, ki bodo, če jih potrdi še Državni zbor, omogočile zvišanje dovoljenega števila ur dela s 60 na 85 ur mesečno. Poleg tega bo uvedena omejitev letnega dohodka iz tega naslova na 12 minimalnih plač, kar naj bi po oceni ministrstva dodatno spodbudilo vključevanje upokojencev v delo.
"Predlog zakona zvišuje dovoljeni obseg začasnega in občasnega dela upokojencev s 60 na 85 ur mesečno," so zapisali na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Upokojenci kot alternativa uvozu delovne sile?
Slovenija se je v zadnjih letih močno naslonila na uvoz tuje delovne sile, zlasti iz Azije. A tak pristop ima svoje izzive, ki segajo vse od jezikovnih in kulturnih razlik do časovno dolgotrajnih postopkov zaposlovanja in integracije.
Na drugi strani pa so upokojenci že kulturno in jezikovno vključeni, poleg tega pa pogosto premorejo izkušnje, ki mladim ali tujim delavcem manjkajo.
"Mladim pogosto primanjkuje izkušenj, a so zagnani, tuji delavci so delovni in prilagodljivi, a se soočajo z jezikovnimi in kulturnimi izzivi. Upokojenci pa prinašajo predvsem zanesljivost, umirjenost in pogosto zelo dober stik z gosti – še posebej z družinami ali starejšimi obiskovalci," opisujejo v Pohorje Village Resortu.
Gostje, ki jih v resortu postrežejo starejši sodelavci, na to reagirajo z veliko simpatijo in pohvalami.
"Odziv gostov je izredno pozitiven. Mnogi pohvalijo prijaznost, spoštljivost in profesionalen pristop starejših sodelavcev," pravi Drumlič.
Vključevanje upokojencev kot nova normalnost?
Napovedane zakonodajne spremembe že prinašajo rezultate. Kot pravijo v resortu na Pohorju, so v zadnjih tednih zaznali povečano zanimanje upokojencev za občasno delo."Upokojenci se zdaj pogosteje zanimajo za priložnosti, da ostanejo aktivni, socialno vključeni ter ob tem tudi nekaj dodatno zaslužijo," dodajajo.
Za podjetja, ki že uvajajo sodelovanje z upokojenci, postaja jasno: delo po upokojitvi ni nujno zgolj ekonomska nuja, temveč tudi priložnost za krepitev socialne vloge starejših v družbi.
Možnosti dela za upokojence v Sloveniji
Upokojenci lahko tudi po upokojitvi ostanejo dejavni na trgu dela – tako zaradi dodatnega zaslužka kot ohranjanja socialne vključenosti in osebne angažiranosti. Zakon omogoča več načinov dela, ki ne vplivajo na izplačilo pokojnine in zanje ni treba vstopiti v obvezna zavarovanja. Mednje sodijo: delo prek pogodb civilnega prava (npr. avtorska ali podjemna pogodba), začasno in občasno delo, osebno dopolnilno delo, kratkotrajno delo, dopolnilna dejavnost na kmetiji ter funkcije družbenika, prokurista ali poslovodne osebe. Posebna ureditev velja tudi za uživalce invalidske pokojnine. Pri začasnem in občasnem delu velja mesečna omejitev 60 ur oziroma letna omejitev 720 ur ter določena najnižja urna postavka. Takšna oblika dela je enostavna in brez potrebe po posebni registraciji, pri čemer pa morata tako upokojenec kot delodajalec upoštevati zakonske obveznosti glede pogodb, prispevkov in obdavčitve.