V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je pred kratkim zaživela spletna stran, ki potrošnikom ponuja primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Namen ukrepa je slovenskemu potrošniku ponuditi informacijo o maloprodajnih cenah primerljivih prehranskih proizvodov kot tudi informacijo o poreklu ter kakovosti posameznega proizvoda.
V košarico izdelkov za popis cen je uvrstilo 15 skupin osnovnih živil – pšenično belo moko, beli kruh in testenine, goveje in svinjske zrezke ter piščančji file, mleko, tekoči jogurt, sir in maslo, jajca, jabolka, krompir, sončnično olje in beli sladkor. Za spremljanje cen se je odločilo pri trgovcih Mercator, Spar, Tuš in Engrotuš, Hofer, Lidl in Eurospin.
Za mnenje o novi spletni strani smo se obrnili na Trgovinsko zbornico Slovenije (TZS), ki je opozorila na pomanjkljivosti.
Zbornica je o pomislekih že seznanila ministrico
“V Trgovinski zbornici Slovenije, kot tudi v trgovskih družbah, smo v zadnjih dneh opozorili na neustrezen pristop v projektu popisa cen ciljnih živil, zaradi katerega trgovcem nastaja škoda,” so uvodoma dejali. Opozorili so na to, da s popisom potrošniki prejemajo napačne, tudi zavajajoče informacije, ki potencialno vplivajo na njihovo nakupno odločitev.
“Ali so bili pomisleki trgovcev glede spletne strani upravičeni – vsekakor da.”
Z vsem navedenim so seznanili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, najprej pisno, nato podrobneje še na sestanku, ki je na MKGP: “Opozorili smo na napake pri popisovanju ciljnih živil, na napačne slikovne oznake, napačno navedene cene.” Zagotovitev med seboj primerljivih izdelkov je ključna, izpostavljajo.
Zbornica ima pomislek glede različnih stopenj davka
V tem pogledu je treba razumeti tudi utemeljen pomislek o različnih stopnjah davka na dodano vrednost, ko gre za primerjavo cen enakovrstnih izdelkov v drugih državah, so pojasnili v zbornici.
Primer testenin: za enako vrsto testenin potrošniki v Italiji plačajo 4-odstoten davek na dodano vrednost, na Hrvaškem 25-odstotnega, v Sloveniji pa je davek 9,5- odstoten.
To vse kaže na potrebo po pravilni interpretaciji cen.
Večina napak je bila že odpravljenih, dodatna odprta vprašanja se bodo reševala sproti
Kot so dodali v zbornici, je bil sestanek na MKGP konstruktiven, namen sestanka pa izpolnjen: “Seznanitev predstavnikov ministrstva z odzivi trgovcev, skupen dogovor za še boljšo primerjavo oziroma spremljanje živil ter njihov prikaz na pregledovalniku osnovnih prehranskih proizvodov. Večina napak je bila že sproti odpravljena. S predstavniki ministrstva je bil sklenjen dogovor, da se dodatno predočene informacije upoštevajo v metodologiji naslednjega popisa.”
Pri teh popisih bodo prisotni tudi predstavniki trgovcev, s čimer se bo zmanjšala možnost morebitnih človeških napak. Prav tako bo od naslednjega popisa znova objavljena analiza košarice najcenejših živil. Vsa morebitna dodatna odprta vprašanja, ki se bodo pojavila v času izvajanja projekta, se bodo sproti reševala.
Ministrstvo bo s projektom primerjave cen nadaljevalo do konca zastavljenega obdobja in po potrebi še podaljšalo in prilagodilo novim okoliščinam. Prvi odzivi po mnenju ministrstva kažejo veliko zanimanje za pregledovalnik in v veliki meri tudi podporo potrošnikov.
“Na TZS sicer podpiramo prizadevanja za iskanje rešitev iz naslova draginje. Zavedamo se namreč cilja, ki ga imamo skupaj z državo in potrošniki: iskanje rešitev in dobrih praks, ki nam bodo pomagale pri naslavljanju izzivov draginje,” so zaključili.