Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob danes v DZ pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so množico pripomb in na tej podlagi bo zdaj strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.
Davek na nepremičnine pika n i
Ali bo vlada vztrajala pri davku na nepremičnine, je Goloba v okviru poslanskih vprašanj na začetku redne januarske seje vprašal poslanec NSi Jernej Vrtovec. Sam mu nasprotuje, kajti, kot je dejal, ga Slovenija ne potrebuje, je v nasprotju z zdravo pametjo, predvsem pa bo prizadel najbolj pridne ljudi, ki so v preteklosti kaj ustvarili.
"To vlado si bomo zapomnili po novih in višjih davkih, pika na i pa je davek na nepremičnine," je dejal Vrtovec. Golob je na to odvrnil, da predlog zakona za obdavčitev nepremičnin še ni pripravljen, pač pa da je vlada za zdaj le potrdila izhodišča zanj. Ta so bila v široki javni in strokovni razpravi, osnutek zakona pa bo v prihodnjih tednih pripravil strateški svet za davke, je povedal.
Glede na izhodišča bo obdavčena vsaka stanovanjska nepremičnina, ki lastniku ne služi za bivanje. Golob je danes dejal, da je v Sloveniji po neuradnih podatkih več deset tisoč nepremičnin, ki so prazne in ne služijo svojemu namenu. Z obdavčitvijo želijo tako lastnike spodbuditi, da te prazne nepremičnine postanejo domovi. "Ali bodo postale dom potomcem, ali bodo postale dom družinskim članom, ali pa bodo na najemnem trgu na razpolago vsem ostalim, prepuščamo lastnikom stanovanj," je dejal.
Mladi zaradi preobremenjenih plač odhajajo v tujino
Spomnil je, da so plače v Sloveniji preveč obremenjene, zaradi česar odhajajo mladi strokovnjaki v tujino, hkrati pa ob tisočih praznih stanovanj primanjkuje domov za mlade družine. "Namen obdavčitve druge, tretje in ostalih nepremičnin, ki niso v najemu, je, da se jih spravi na trg, da začnejo izvajati svojo funkcijo, da postanejo nekomu dom," je dejal.
Ponovil je, da dajanje obljub o znižanju obremenitve plač ni realno, če ne najdemo drugega vira. Kolikor bomo namenili razbremenitvi plač, toliko bo torej treba najti v obdavčitvi premoženja, kajti tu ima Slovenija daleč najnižjo obdavčitev v Evropi, je še dejal.
STA