Najnovejše razkritje cen ogrevanja v Trbovljah je sprožilo val nezadovoljstva med občani tega mesta, poroča Žurnal24. Lansko jesen in zimo so prebivalci Trbovelj že bili vznemirjeni zaradi izredno visokih stroškov daljinskega ogrevanja. Za primer lahko navedemo november lanskega leta, ko je eden od bralcev tega spletnega portala za ogrevanje in toplo vodo v svojem 54 kvadratnih metrov velikem stanovanju plačal kar 356 evrov, od tega 278 evrov za ogrevanje. Položnice za december so bile še višje, pri čemer so nekateri uporabniki odšteli celo več kot 400 evrov, rekorder pa je plačal vrtoglavih 519 evrov. Obupani ljudje so svoje položnice delili na družbenih omrežjih, kar je povzročilo splošno negodovanje nad komunalo.

Težave se očitno ponavljajo

Sredi januarja so se razjarjeni prebivalci odločili organizirati protest, kar je pripeljalo do določenih ukrepov in blažitve finančnih udarcev za odjemalce. Cena toplotne energije se je februarja znižala pod mejo 130 evrov na megavatno uro, kar je bila pomembna pocenitev v primerjavi z oktobrom prejšnjega leta, ko je cena presegla celo 200 evrov na megavatno uro.

Vendar pa se zdi, da težave niso izginile, saj trenutno vodstvo komunale, ki je prevzelo mandat septembra 2022, zdaj krivi prejšnjo garnituro za nastalo situacijo. Trdi, da je zamudila nabavo energentov po ugodnih cenah, kar je pripeljalo do zdajšnjih visokih stroškov ogrevanja. Vendar pa prejšnje vodstvo te obtožbe zavrača in trdi, da so se energenti v preteklih letih kupovali v enakem obdobju.

Ogrevanje dvakrat dražje kot v Ljubljani

Sedanji direktor komunale, Igor Glušič, je v pogovoru za radio Aktual Kum razburil javnost s svojo nedavno napovedjo cen ogrevanja za letošnjo zimo. Po njegovih besedah naj bi cena ogrevanja za gospodinjstva znašala okoli 146 evrov na megavatno uro, kar je dvojna cena v primerjavi z Ljubljano. Razlog za to podražitev naj bi bil uveljavitev stroškovne cene ogrevanja in nepridobitev povračila za omejene cene energentov s strani vlade RS.

Občine niso obvestili o cenah

Župan Zoran Poznič je bil presenečen nad to potezo komunale in poudaril, da občina ni bila obveščena o njenih načrtih. Občina Trbovlje nima vzvodov nad oblikovanjem cen komunalnih storitev, vendar župan zagotavlja, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da bodo olajšali življenje občanov in občank v prihodnjih mesecih, vključno z morebitno pomočjo pri plačevanju položnic, tako kot lani. Vendar pa se občina zdaj sprašuje, kaj se bo zgodilo s cenami drugih storitev komunale, poleg ogrevanja.

Trbovlje, mesto z zanimivo energetsko preteklostjo, se je znašlo v paradoksalni situaciji, saj ima kljub svoji nekdanji vlogi energetskega centra ob Mariboru, Novi Gorici in Jesenicah že dolgo najdražje daljinsko ogrevanje v Sloveniji, še poroča Žurnal24.