Konec maja je slovensko javnost pretresel brutalen napad psov v Miklavžu na Dravskem polju, kjer sta dva psa do smrti pogrizla 84-letno žensko. Po večtedenski preiskavi in burni javni razpravi je bila pretekli teden usmrčena ena od psov – psica po imenu Madona. Odločitev veterinarske inšpekcije o evtanaziji je sprožila številne odzive.

Po podatkih Policijske uprave Maribor sta bila oba psa že v preteklosti predmet več postopkov zaradi nevarnega vedenja. V začetku leta 2024 je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zoper oba psa izdala odločbo o nevarnosti, saj sta že pred tem napadla drugega psa in tudi človeka. Psi naj bi bili nezadostno varovani na javnih površinah, zabeležene so bile tudi nepravilnosti glede cepljenja proti steklini.

Po smrtonosnem napadu so bila vpletena psa odvzeta lastniku in premeščena v zavetišče. Tam sta ostala do dokončne odločitve, ki je v danes privedla do usmrtitve psice Madone.

Burni odzivi zagovornikov živali

Odločitev o evtanaziji je razburila številne aktiviste za pravice živali. Med njimi tudi znano zagovornico pravic živali, premierjevo partnerko, Tina Gaber, ki je v daljšem zapisu na družbenih omrežjih ostro obsodila sistem in ljudi, ki so odločali o usodi psa.

"Danes so v Mariboru bili primorani usmrtiti psico Madono. Psico, ki je preživela grozote, da bi končno lahko zaživela s svojo srčno posvojiteljico," je zapisala Gaber. Ob tem je ostro kritizirala hladno birokratsko odločanje, pomanjkanje empatije ter dejstvo, da lahko o življenju živali odloča ena sama oseba brez dodatnega nadzora.

Njene besede so naletele na širok odziv, številni komentatorji pa so izrazili ogorčenje nad domnevno brezbrižnostjo sistema in neobstoječo možnostjo za drugo mnenje ali rehabilitacijo živali.

Kdo nosi odgovornost?

Kritike so letele tudi na odločitev, da se psi po preteklih incidentih vrnejo lastniku, za katerega naj bi obstajali sumi nasilnega vedenja – tako do ljudi kot do živali. Aktivisti opozarjajo, da bi bilo treba že takrat ustrezneje ukrepati, kar bi morda preprečilo kasnejšo tragedijo.

Poziv k spremembam

Tragedija in poznejša usmrtitev Madone sta sprožili tudi širši javni razmislek o vlogi in odgovornosti uradnikov ter o nujnosti sistemskih sprememb. Zagovorniki pravic živali pozivajo k ustanovitvi neodvisne strokovne komisije, ki bi odločala v tako občutljivih primerih – ne pa da je usoda živih bitij v rokah ene same osebe. "Ko pravila niso pravična, ko so brezčutna in toga, potem niso varovalka, ubijajo," je še zapisala Gaber.