Šolsko leto se je šele dobro zaključilo in šolarji ter dijaki so odšli na zaslužene počitnice. Pa vendar, novo bo tukaj še skoraj prehitro, zato je že marsikdo začel z nakupovanjem šolskih potrebščin, kar pa mnogim staršem predstavlja stisko zaradi visokih cen. V nadaljevanju preverite, kdo je sploh upravičen do subvencije za šolske potrebščine ter kako in v kakšni obliki lahko starši prejmejo to pomoč?

Šolske potrebščine za četrtošolca znašajo kar 450 evrov

Začetek novega šolskega leta je za številne družine čas veselja, a tudi skrbi, predvsem zaradi stroškov, ki jih prinaša nakup šolskih potrebščin. Zvezki, delovni zvezki, torbe in ostali pripomočki lahko marsikomu predstavljajo velik finančni zalogaj, še posebej za socialno ogrožene družine. Prav zato so subvencije in ostala pomoč pri nakupu šolskih potrebščin pomemben ukrep, ki otrokom omogoča enak začetek šolskega leta, ne glede na socialni položaj njihovih staršev.

Cene šolskih torb se gibljejo nekje okrog 80 evrov, da se jih dobiti seveda tudi za manj (ali pa več). Šolarji za nemoten potek pouka in šolskih obveznosti potrebujejo učbenike, ki jih načeloma zagotovi šola preko učbeniškega sklada, delovne zvezke, zvezke in ostale potrebščine pa morajo kupiti sami. Med slednje spadajo tudi pisala, pripomočki za likovni pouk (paleta, risalni blok, tuš, čopiči, tempere, vodenke in tako dalje), šestilo in ravnilo, komplet za pouk naravoslovja oziroma tehnike.

[[image_1_article_78817]]

Za medij Svet24 je bralka povedala: "Za delovne zvezke za četrti razred smo odšteli 88 evrov, za zvezke pa 30 evrov. Šolsko torbo menjamo na tri leta; nova je stala 80 evrov, medtem ko so torbe za prvo triado veliko dražje, celo do 280 evrov. Za vse preostale potrebščine, za likovni pouk, ravnilo, šestilo, barvice, flomastre in podobno, pa smo dali 70 evrov, z vključenim 30-odstotnim popustom." Še dodatnih 88 evrov je odštela za obvezne delovne zvezke, se pravi so za šolske potrebščine bodoče četrtošolke odšteli skoraj 450 evrov.

Če vzamemo v zakup, da imajo mnogi starši po več šoloobveznih otrok, lahko nakup šolskih potrebščin postane pravi finančni zalogaj. Kot vidimo pri otrocih – ali pa se še sami spomnimo iz naših šolskih klopi – nekatere potrebščine lahko uporabimo še naslednje šolsko leto, nekatere pa žal ne več. Strani v zvezkih se hitro zapolnijo, svinčniki in barvice obrabijo, copate pa otroci, vsaj v nižjih razredih, v večini primerov hitro prerastejo. Prav tako vsako leto potrebujejo nove delovne zvezke, in tako vse skupaj prispeva h kar visokemu znesku na računu.

Kdo je upravičen do pomoči pri plačilu šolskih potrebščin?

Po poročanju Svet24, so letos na ministrstvu za učna gradiva za prvo triado zagotovili 2,8 milijona evrov. Ugotovljeno pa je bilo tudi, da so razlike v cenah učnih kompletov, ki jih plačujejo starši, med posameznimi šolami zelo velike. Zneski za knjige v drugi in tretji triadi bi naj bili od 14 pa vse do 160 evrov – minimalni znesek velja za 5. razred osnovne šole, najvišji pa za 6. razred. Najdražji bi naj torej bil 6. razred, zneski od sedmega do devetega razreda pa so nižji.

Na koga pa se torej lahko obrnejo starši, ki si ne morejo privoščiti plačila šolskih potrebščin? Lahko vložijo prošnjo za izredno denarno socialno pomoč, ki je namenjena kritju stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče kriti. Vlogo lahko vloži oseba oziroma družina, ki se je zaradi razlogov, na katere ni imela vpliva, znašla v položaju materialne ogroženosti.

Pri tem mora natančno navesti namen, za katerega pomoč potrebuje in opredeliti višino potrebnih sredstev, denarno pomoč pa mora nato porabiti izključno za opredeljen namen. Pomoč jim lahko dodelijo enkrat letno, in sicer do višine dvakratnika cenzusa za denarno socialno pomoč. Za samsko, delovno neaktivno osebo je znesek do 988,18 evra, za štiričlansko družino z dvema otrokoma in nezaposlenima obema staršema pa do 2717,50 evra. Na mesec je ta znesek omejen do višine denarne socialne pomoč - za samsko osebo do 494,09 evra, za družino pa do 1358,75 evra.

[[image_3_article_78817]]

Kako pa na cene šolskih potrebščin gledajo prodajalci?

V DZS priznavajo podražitev šolskih potrebščin v zadnjih letih, a poudarjajo, da je to odvisno od razreda in šole, še zapisuje Svet24. Pri tem so najdražje potrebščine za višje razrede osnovne šole, še posebej zaradi večje količine učbenikov, delovnih zvezkov in pripomočkov za določene predmete, kot sta na primer tehnika in naravoslovje. Opažajo, da vsako leto za pomoč zaprosi precejšnje število družin, ob tem pa svetujejo: "Prošnjo lahko oddajo pri centrih za socialno delo, se prijavijo na občinske razpise ali v šolah, ki v sodelovanju z lokalnimi organizacijami nudijo dodatno podporo."

V Mladinski knjigi so jim odgovorili, da sicer težko podajo natančne podatke o cenah potrebščin za posamezne razrede, saj so cene potrebščin odvisne od kakovosti ali proizvajalca. Večjih sprememb cen učbenikov in delovnih zvezkov ne zaznavajo, priporočajo pa nakup šolskih potrebščin pred počitnicami, saj je to bolj umirjen čas kot tik pred začetkom novega šolskega leta.

Na vprašanje, kako pa bi lahko stroške šolanja in potrebščin zmanjšali, so jim pri DZS kot predloge ponudili spodbujanje izposoje učbenikov prek šolskih skladov, izboljšanje dostopnosti digitalnih učnih gradiv, boljšo organizacijo skupinskih nakupov ter okrepitev državne subvencije za šolske potrebščine.