Stopnice na vhodu v ljubljansko Fakulteto za strojništvo so ponoči neznanci polili z rdečo barvo in ob tem na ograjo prav tako z rdečo napisali "partner genocidu". Fakulteta je v današnji izjavi za javnost to dejanje ostro obsodila kot vandalizem. Prijavili pa so ga pristojnim organom ter ga obravnavajo z vso resnostjo, poroča STA.

Je za vandalizem "krivo" sodelovanje fakultete v raziskovalnem projektu?

Kot ugotavljajo na Fakulteti za strojništvo, je dejanje povezano "z napačnimi interpretacijami sodelovanja fakultete v evropskem raziskovalnem projektu SEAMAC, ki je del programa Obzorje Evropa, odobrenega in financiranega s strani Evropske unije". V projektu sodelujejo z raziskovalnimi ustanovami iz Nemčije in Izraela na področju 3D-tiskanja kovinskih materialov in njihove naknadne obdelave, cilj projekta pa je prenos najnovejšega znanja v slovensko industrijo ter krepitev konkurenčnosti slovenskega orodjarstva in proizvodnih podjetij.

Projekt je bil odobren po uradnem postopku Evropske komisije, ki zagotavlja skladnost z etičnimi in pravnimi standardi EU, medtem ko Fakulteta za strojništvo v vseh svojih dejavnostih dosledno spoštuje slovensko in evropsko zakonodajo ter etična načela raziskovanja, izpostavljajo.

"Izražamo žalost in zaskrbljenost, da je bilo delo raziskovalcev, katerih poslanstvo je razvoj znanja in tehnologij v dobro družbe, tarča napačnih interpretacij in nestrpnih dejanj," dodajajo na fakulteti in poudarjajo, da projekt ostaja v celoti usmerjen v znanstveno-raziskovalno delo. Izpostavljajo še, da bo fakulteta svoje delo tudi v prihodnje nadaljevala v duhu odprtosti, sodelovanja in spoštovanja, ki so temeljne vrednote Univerze v Ljubljani in evropske raziskovalne skupnosti.

Fakulteto že včkrat pozvali k prekinitvi sodelovanja s Techionom

Civilnodružbeno Gibanje za pravice Palestincev je fakulteto že večkrat pozvalo k prekinitvi sodelovanja s Technionom, še posebno potem, ko je fakulteta v začetku septembra skupaj z izraelskim inštitutom soorganizirala mednarodno konferenco ICAMPP 2025 v Portorožu.

Študentsko društvo Lista demokratičnega študentstva je danes na družbenem omrežju Facebook objavilo več fotografij stopnišča fakultete, politega z rdečo barvo, obenem pa je fakulteto obtožilo, da podpira genocid in militarizacijo. Izpostavilo je tudi, da bodo njeni profesorji od 21. do 24. oktobra sodelovali na orožarskem sejmu SIDEC v Celju.