Več bralcev nas je opozorilo na tako imenovane smrdljivce oziroma ščitaste stenice, ki se v teh dneh množično pojavljajo po fasadah objektov in v naših domovih. Predvsem jih zanima, kako se te nadloge rešiti.
Učinkoviti rešitvi sta dve
Za odgovore smo se obrnili na red. prof. dr. Maria Lešnika, predstojnika katedre za fitomedicino na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede na Univerzi v Mariboru. Kot je dejal, sta učinkoviti rešitvi dve. Ena so feromonske vabe (lepljive plošče s kemikalijo, ki privablja smrdljivce), ki jih nastavimo na vrtu in na katere so potem živali nalepijo. Ker pa vabe niso ravno poceni, je druga rešitev sesanje žuželk z domačim sesalnikom. "Njihov cilj je zdaj, da pridejo v hišo, kjer želijo na toplem prespati zimo. Zato poglejmo po stanovanju, posebej pri oknih, za zavesami, in jih sproti posesamo. Če je velika invazija, jih posesamo že na fasadi." Odvračila, razni spreji in druga kemija, ki je v Sloveniji na voljo, pri smrdljivcih niso učinkoviti.
Če ga želimo prijeti, smrdljivec iz telesa izloči odvračalni vonj in druge izločke. Ti niso škodljivi za zdravje. Žuželka tudi ne pika.
Njihova invazija selitve na toplo bo trajala še kakšna dva ali tri tedne. Na fasadah objektov se držijo zato, ker tam čutijo toploto.
Njihova populacija se še vedno povečuje
Po pojasnilih dr. Lešnika, je škodljivec v Sloveniji prisoten zadnjih pet let. Trenutno je v fazi povečevanje populacije, saj še nima naravnih sovražnikov. "Lahko se zgodi, da bomo imeli velike populacije smrdljivcev še kakšno leto, dve tri, potem pa se bo njihovo število začelo zmanjševati, saj se bodo v naravi selekcionirali sovražniki, ki jih bodo pojedli. Za biološko varstvo so že v prodaji samorajske osice, ki se uporabljajo v nasadih. Te osice poiščejo ličinke in jih pobijejo. Ta ukrep je učinkovit v poletnem času. Ko bo v naravi prisotnih veliko osic, pričakujemo manjšo populacijo smrdljivcev."