Dandanes se starši pogosto soočajo z vprašanjem, katere prostočasne dejavnosti so najboljše ter najbolj primerne za njihove otroke. Možnosti je veliko, od športnih treningov, glasbenih uric, ustvarjalnih tečajev do različnih jezikovnih tečajev.
Številne možnosti obšolskih dejavnosti
Pri izbiri se velikokrat pojavljajo dileme, kolikokrat dejavnosti je dovolj? Je potrebno, da si otrok sam izbere, kaj ga zanima ali ga naj pri tem usmerjajo starši? Hitro se lahko zgodi, da starši na otroka ustvarjajo lastne ambicije, ki so bile neuresničene.
Poleg tega se številni starši znajdejo pod pritiski družbe in primerjavami z drugimi otroki ali pa zaradi želja otrok, ki bi radi preizkusili več različnih dejavnosti. O tem, kdaj postanejo starši prezahtevni pri izbiri obšolskih dejavnosti, smo govorili z Mojco Potočnik, prof. def., iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Maribor.
Postavljanje realnih ciljev
Pri izbiri prostočasnih dejavnosti je ključno, da starši najprej prepoznajo otrokove potrebe in postavijo realne cilje. »Če starši opazijo, da je njihov otrok v gibalnem razvoju počasnejši in zaradi tega bolj plašen, je smiselno izbrati dejavnosti, ki ga bodo na igriv način spodbudile k gibanju,« poudarja strokovnjakinja za otrokov razvoj.
[[image_1_article_74496]]
Učitelji in strokovni delavci so lahko v veliko pomoč pri iskanju primerne prostočasne dejavnosti za otroka.
Prav tako je pomembno, da starši ne izberejo dejavnosti, kjer bi se otrok počutil manjvrednega. »Vpis v nogometni klub, kjer se poudarja vrhunski talent in tekmovalnost, lahko pri otroku, ki ni športno nadarjen, povzroči občutek neuspeha in zadrege,« opozarja strokovnjakinja za razvojno psihologijo. Namesto tega priporoča izbiro sproščenih oblik gibanja, kot so družinski sprehodi ali igre na prostem. »Skupna gibalna aktivnost v družinskem krogu otroku omogoča pridobivanje pozitivnih izkušenj in krepitev ljubezni do gibanja brez pritiska,« dodaja Potočnikova.
Opazovanje otroka staršem pomaga ugotoviti, kaj ga resnično zanima, kaj si želi in v čem je uspešen.
Pomembno poznavanje otrokovih zanimanj
Starši pogosto opazijo, da njihov otrok hitro osvoji šolske zadolžitve in večino šolskih obveznosti opravi že v šoli. Takrat se vprašajo, kako bo otrok pridobil dobre učne navade, in ga želijo vpisati na dejavnost, ki bo zahtevala določene zadolžitve tudi doma. »Če otrok uspešno osvaja šolska znanja in ni preobremenjen, naj starši opazujejo njegove interese: kaj ga zanima, pri katerih dejavnostih vztraja in je uspešen?« svetuje Potočnikova in poudarja pomen odprtega pogovora: »Otroku dajte vedeti, da se pogovarjate o njegovih željah in možnostih, končno odločitev pa bosta sprejela skupaj.«
Sprva naj starši izberejo področje, ki bi ga želeli pri otroku spodbujati, nato pa izberejo obliko dejavnosti, ki se jim zdi najprimernejša.
[[image_2_article_74496]]
Visok časovni in finančni vložek
Pri vpisu v obšolske dejavnosti morajo starši upoštevati tudi visok časovni in finančni vložek. Z vsakim napredkom otroka bodo potrebni več vaje, več organizacije in s tem povezani stroški. To lahko vpliva ne le na otroka, temveč na celotno družino. »Starši se morajo večkrat vprašati, ali je otrok s prostočasno dejavnostjo preveč obremenjen ali celo izgoreva. Čeprav bodo imeli podporo učiteljev, trenerjev ali svetovalnih delavcev, bodo na koncu sami morali sprejeti to pomembno odločitev,« opozarja Potočnikova.
"Hitro se lahko zgodi, da starši na otroka ustvarjajo lastne ambicije, ki so bile neuresničene," Mojca Potočnik, prof. def., o izbiri obšolskih dejavnostih.
Obšolske dejavnosti tako lahko otroku prinesejo številne pozitivne izkušnje, od razvijanja talentov in krepitve samozavesti, do pridobivanja socialnih veščin in ustvarjanja novih prijateljstev. Kljub temu pa je pri izbiri in načrtovanju teh aktivnosti ključno najti ravnotežje. Preveč dejavnosti lahko vodi v preobremenjenost in izgorelost, premalo premišljena izbira pa lahko otroku povzroči občutek neuspeha ali nezadostnosti.
Pomembno je ustvariti okolje, kjer lahko otrok brez pritiska raziskuje svoje interese, razvija sposobnosti in uživa v tem, kar počne. Na ta način starši pomagajo otroku graditi zdrav odnos do obveznosti, odgovornosti in prostega časa, kar pozitivno vpliva na njegov celostni psihofizični razvoj.