Izjemno strupen beli prah natrijev azid (NaN3), ki ga sicer uporabljajo tudi v avtomobilski industriji, je najti v nekaterih testih za samotestiranje. V Javni agenciji Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAMZP) so za Slovenske novice pojasnili, da nimajo podatka kateri testi vsebujejo ta strup in kateri ga ne. Kot pravijo, za medicinske pripomočke velja na območju EU prost pretok blaga, v Sloveniji pa z dokumentacijo testov ne razpolagajo.

Tekočina se razlikuje od proizvajalca do proizvajalca

Ekstrakcijska tekočina, torej tekočina v katero pomočite testno palčko, po tem, ko z njo pri samotestiranju “povrtate” po nosu, se od proizvajalca do proizvajalca razlikuje, njene sestavine pa na ovojnini posameznega testa niso navedene. Na JAMZP so za Slovenske novice pojasnili: »Točna sestava ekstrakcijske tekočine na navodilih za uporabo ni navedena, proizvajalec jo hrani v tehnični dokumentaciji. Prav tako se sestava tekočine od proizvajalca do proizvajalca razlikuje

Točna sestava ekstrakcijske tekočine na navodilih za uporabo ni navedena, proizvajalec jo hrani v tehnični dokumentaciji.

V kolikor test za samotestiranje po navodilih proizvajalca uporablja odrasla oseba, to niti ne bi smelo biti sporno, vprašanje varnosti postane pereče predvsem, če v obzir, da se s testi tako rekoč vsak dan v šoli samotestirajo  otroci. Predvsem mlajši velikokrat niso ravno spretni in mimogrede nekaj te tekočina lahko tudi zaužijejo.

Lekarne izdajo, kar je na razpolago

Medtem, ko torej ni znano, kateri test vsebuje kak odstotek te strupene snovi, so pri Slovenskih novicah šli korak dlje in preverili specifikacijo dveh najpogosteje izdajanih vrst hitrih testov za samotestiranje. Pri hitrih testih Newgene je vsebnost natrijevega azida 0,09 odstotka, pri testih Clinitest pa 0,02 odsttka, so ugotovili.

Roman Jerala iz kemijskega inštituta je ob tem pojasnil, da je potrebno izpostaviti, da se tekočini seveda ne sme piti, hkrati a ocenil, da je koncentracija te strupene snovi v raztopini nekaj tisočkrat manjša od količine, ki bi bilo hudo toksična.

Dodal je še, da se natrijev azid uporablja za preprečevanje rasti bakterij v raztopinah, da ostanejo sterilne in se pogosto uporablja v medicini in laboratorijskih reagentih.

Previdno ob stiku s kožo

Kljub ugotovitvam, da so koncentracije strupa v tekočini nizke, je ob stiku s kožo potrebna previdnost. Proizvajalci in strokovnjaki svetujejo, da je treba snov nemudoma sprati, če pride v stik s kožo ali z očmi.

Raztopina lahko povzroči draženje kože ali kemične opekline, zato je dele telesa treba spirati pod toplo vodo od 15 do 20 minut.

Raztopina lahko povzroči draženje kože ali kemične opekline, zato je dele telesa treba spirati pod toplo vodo od 15 do 20 minut. Proizvajalci hitrih testov med navodili še opozarjajo, da natrijev azid lahko reagira eksplozivno, če pride v stik s svinčevo ali z bakreno instalacijsko cevjo.