Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi po poročanju portala 24ur Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Matične celice imajo velik potencial za regeneracijo tkiv in celic

V zadostnem odmerku lahko na primer v popolnosti nadomestijo funkcijo kostnega mozga, pojasnjujejo strokovnjaki, ki to njihovo sposobnost v največji meri izkoriščajo pri zdravljenju krvnih bolezni, ko s kemoterapijo zdravijo bolezen, obenem pa nepopravljivo okvarijo kostni mozeg. Matične celice imajo sposobnost, da se razvijejo tudi v druga tkiva in nadomestijo njihovo okvarjeno funkcijo. Prav zaradi velikega potenciala gre za področje, kjer se odvija ogromno raziskav – in mnogi pričakujejo, da bodo lahko matične celice v prihodnje pomagale pri zdravljenju marsikatere bolezni. Objavljene so bile namreč številne študije, v katerih preverjajo zdravljenje s popkovnično krvjo pri Alzheimerjevi, Parkinsonovi bolezni, multipli sklerozi, poškodbi hrbtenjače, diabetesu tipa I, mišični distrofiji, avtizmu in podobno.

Prav zaradi tega se po poročanju prej omenjenega medija številni starši odločijo, da tovrsten material shranijo ob rojstvu otroka. Popkovnično kri se odvzame ob porodu s posebnim setom se iz popkovničnega žilja, nato pa se jo transportira v banko, kjer jo nadalje obdelajo in zamrznejo.

Biobanka je pred propadom

Necenzurirano poroča, da je Biobanka, ena največjih domačih zasebnih ustanov za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi pred propadom: "Že več kot štiri mesece ima blokirane račune. Letos spomladi se je po posredovanju sodišča s položaja umaknil dolgoletni direktor Marko Strbad. Od takrat je podjetje brez vodstva, sodišče pa je že začelo njegov izbris iz poslovnega registra. Lastnik prostorov v Trzinu, kjer je delovala Biobanka, je namreč obvestil sodišče, da ta tam več ne posluje."

Ustanovljena je bila leta 2008 in si je hitro utrdila mesto na slovenskem področju hrambe popkovnične krvi. Ko so zašli v težave, jih je rešila švicarska družba Medical Biobank Swiss Institute (MBSI) iz Berna, ki naj bi zagotovila svež kapital. A kot poroča Necenzurirano, so se za Švicarji v resnici skrivali Slovenci – ustanovitelj Biobanke Miomir Knežević in Sonja Ana Viršek iz podjetja Medinova. Leta 2021 je pa nato Biobanka v tajnosti končala v rokah srbskega podjetja Vincula Biotech Group, ki ga lastniško obvladuje podjetje s Cipra, med njegovimi solastniki pa je tudi brat nekdanjega črnogorskega premierja Dritana Abazovića, v nadzornem svetu srbskega podjetja, ki je prevzelo slovensko Biobanko, pa še vedno sedi Milica Đurđić, zasebna partnerica predsednice srbske skupščine Ane Brnabić.

Srbski lastnik Biobanke je nato sredi Beograda odprl zasebno bolnišnico, ki jo je moral zaradi visokih neporavnanih dolgov zapreti. Za podjetjem Vincula Biotech Group pa so izginile sledi.

Pomoč so našli pri nekdanji predsednici zdravniške zbornice

Podobno je v hude škripce padla Biobanka, pomoč pa so našli pri razvpiti Gordani Živčec Kalan, nekdanji predsednici zdravniške zbornice, nekoč tudi obsojeni zaradi zlorabe položaja. Najprej naj bi dobili posojilo, ker ga niso plačevali, pa je njeno podjetje GaiaCell kupilo zastavljeno opremo. Pri čemer pa po neuradnih informacijah portala 24ur ni pravni naslednik Biobanke in sestrskega podjetja Educell, kar je torej težava za tiste, ki so imeli tam spravljene vzorce.

A Necenzurirano poroča, da je na pogorišču Biobanke GaiaCell, ki deluje v istih prostorih in z istimi zaposlenimi. Prevzela je tudi hladilnike, v katerih se nahaja na tisoče vzorcev Biobanke. "Nisem mogla dopustiti, da bi se vzorcem kaj zgodilo zaradi dejanj Biobanke in njenega lastnika," je Kalan Živčec dejala za Necenzurirano.

GaiaCell je biotehnološko podjetje

Takole se predstavijo na spletu: "GaiaCell je biotehnološko podjetje, katere člani že četrt stoletja kot raziskovalci in razvijalci izobražujejo ne samo strokovnjake in laike, ampak tudi sami sebe. Bolnikom zagotavljamo zdravljenje s kakovostnimi in varnimi celičnimi terapijami, ki segajo na različna terapevtska področja (ortopedija, hematoonkologija, pulmologija...). Celične pripravke pripravljamo v visokotehnološkem laboratoriju z GMP certifikatom, ki zagotavlja najvišjo kakovost. Na lokaciji podjetja je tudi razvojno-raziskovalni laboratorij, kjer z dolgoletnimi izkušnjami in odličnim znanjem ustvarjamo podlago za razvoj novih celičnih terapij in drugih produktov. Nudimo tudi pogodbeni razvoj in proizvodnjo produktov."

Ni pojasnila bo treba počakati

Portal se je za pojasnila obrnil na regulatorja JAZMP, kjer pravijo, da bodo odgovore pripravili v najkrajšem možnem času, da pa so njihovi pristojni inšpektorji na terenu v zvezi z drugimi primeri, zato bo torej na pojasnila pristojnih treba še nekoliko počakati. Zanimivo pri vsem skupaj je, da se v celotni sagi nikomur od vpletenih ni zdelo nujno o dogajanju obvestiti tiste, ki tam hranijo vzorce. Biobanka torej skriva realno stanje, Kalan Živčec pa pravi, da niso obveščali zaradi "osebnih podatkov".

Ko je 2019 vrata zaprla švicarska banka za shranjevanje matičnih celic CryoSave, kjer so bili shranjeni tudi nekateri slovenski vzorci, smo slišali zagotovila, da slovenski regulatorni organ JAZMP pri nas ponudnike shranjevanja spremlja in redno nadzira. Ko so takrat obupani starši iskali odgovore o usodi vzorcev, so zagotavljali, da se kaj takega pri nas ne more več zgoditi. Da zakon o kakovosti in varnosti človeških tkiv in celic in podzakonski akti namreč določajo, da mora vsaka ustanova za tkiva in celice – podjetje/ustanova, ki se ukvarja z delom, vezanim na shranjevanje celic in tkiv, zagotoviti nadomestno hrambo celic in dokumentacije, za primere, če bi ta iz kakršnega koli razloga prenehala z dejavnostjo, kar je tudi pogoj za pridobitev dovoljenja JAZMP za opravljanje dejavnosti. Pa vse kaže, da težave vendarle obstajajo.

Tisti, ki so v Biobanki hranili vzorce ne vedo, kaj se dogaja

Živčec Kalan zagotavlja, da so dobro shranjeni.

Hrambo, ki je že bila plačana, naj bi bilo potrebno plačati znova. Ter se odločiti za GaiaCell ali kakšnega drugega ponudnika. "Če bi kdo potreboval vzorec za namen zdravljenja, ga bo tudi dobil. Za to mu ne bo potrebno nič plačati," za Necenzurirano pravi Živčec Kalan. Za hrambo naj bi bilo treba pokriti stroške, ki da jih je imela GaiaCell s prevzemom in hrambo vzorcev. Saj da že mesece plačujejo račune za elektriko in plin. Tukaj pa da so še stroški, kot je vzdrževanje opreme, varovanje, certifikati, validacija. Živčec Kalan namreč poudarja, da tega "ne počnejo humanitarno". Bi pa vsekakor znalo biti dobičkonosno, če bodo za okoli 4000 vzorcev še enkrat pobrali okoli 2000 evrov.