Potem ko je Agencija za energijo na podlagi poročila o pripravljenosti informacijskih sistemov za izdanje računov odjemalcev odločila, da začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine za električno energijo s 1. julija prestavi na 1. oktober, nas je zanimalo, kaj o novem datumu menijo na Štajerski gospodarski zbornici. Kot je znano, je šlo za že tretjo prestavitev tega koraka. Medtem je ministrstvo za okolje ob podpori gospodarstva predlagalo zamik začetka uporabe za dve leti.
Po novem, kot poroča STA, bo obračunavanje različno v višji (od začetka novembra do konca februarja) in nižji sezoni. Predvidenih je več blokov, v katerih se bodo tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo razlikovale glede na obremenitev omrežja - ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje. Po novem se bo tudi razločevalo med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo. Slednja, ki bo predstavljala prekoračitev dogovorjene moči, se bo dodatno zaračunavala, a dodatnega zaračunavanja prekoračitve v prvih dveh letih po uveljavitvi še ne bo, saj je določeno prehodno obdobje. Obračunsko moč za vsakega odjemalca bo elektrooperater določil na podlagi odjemalčeve uporabe omrežja v preteklem obdobju.
Čas je, da novi sistem zaženemo in začnemo meriti njegove učinke, prepoznavati težave in koristi ter se nanje ustrezno odzivati, je na posvetu o novi omrežnini, ki ga je organizirala družba Prosperia, dejala direktorica Agencije za energijo Duška Godina.
Na naša vprašanja, vezana na učinke načrtovane reforme za podjetja, pa je odgovarjala mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice.
[[image_1_article_69647]]
Novi sistem obračunavanja omrežnine je bil že tretjič prestavljen, tokrat na 1. oktober. Ali po vašem mnenju ta trimesečni zamik zadostuje?
Štajerska gospodarska zbornica odločitev sveta Agencije za energijo, da s 1. oktobrom spremeni način obračunavanja omrežnine nikakor ne podpira. Cilj reforme je optimizirati uporabo omrežja, kar pa je glede na zapleteno metodologijo in trajanje posamičnih časovnih blokov nemogoče. Tudi ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je agenciji predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja zamakne za dve leti, zaradi višjih stroškov gospodarstva. Dodatno so na nesmotrnost spremenjenega sistema opozorili tudi dobavitelji električne energije in opozorili na tveganja, do katerih lahko pride pri izdajanju računov za oskrbo z električno energijo.
Kakšni so oziroma bodo vaši pozivi agenciji ob skorajšnjem 1.oktobru?
V sodelovanju z vsemi gospodarskimi organizacijami pozivamo odgovorne, da razmislijo o smotrnosti vpeljave sprememb. Dodatno nas zanima, kam bodo dodatna sredstva preusmerili, saj do sedaj večjih prioritet niso izpostavili. Dodatno želimo posebej izpostaviti, da podravsko gospodarstvo med drugim vključuje tudi številna energetsko intenzivna podjetja. In prav dostop do zanesljive in cenovno dostopne energije je ključnega pomena za napredek in večjo konkurenčnost podravskega, pa tudi slovenskega gospodarstva.
Vam je Agencijo za energijo v tem času prisluhnila? Bo upoštevala vaše predloge? Kakšni so ti?
Na Štajerski gospodarski zbornici ves čas komuniciramo z našimi člani, ki se upravičeno bojijo vpeljave novega sistema. Prav tako sodelujemo tudi z distributerji električne energije, ki želijo pred vpeljavo novosti temeljito preizkusiti informacijski sistem, da pri obračunih ne bo prihajalo do večjih napak. Ne, do sedaj opozorilom stroke, gospodarske zbornice in ministrstva za okolje, podnebje in energijo niso prisluhnili.
Kakšne bodo posledice morebitnega vztrajanja pri tej reformi? Bodo podjetja zmogla višja finančna bremena in ostala v Sloveniji?
Analize, ki so jih pripravili na Gospodarski zbornici Slovenije, kažejo, da se bodo stroški omrežnine izrazito povišali. Analiza 60 podjetji je pokazala, da se bo skupni strošek omrežnine v uporabniških skupinah 2, 3 (srednja napetost) in 4 (visoka napetost) povečal za 2- do 4-krat. Kar na primeru srednje velike livarne pomeni podražitev omrežnine s 170.000 evrov na 760.000 evrov.
Zahtevna metodologija, ki predvideva pet različnih časovnih blokov in znotraj enega dneva tri obdobja z različno tarifno postavko, pri čemer bo strošek uporabe omrežja v posameznem časovnem bloku odvisen od obremenjenosti omrežja, ni dober signal za podravska podjetja. Slednja so zaradi visokih podražitev električne energije v zadnjem obdobju že izkoristila skoraj vse možnosti optimizacije energetske porabe, tako da nimajo veliko manevrskega prostora za nižanje stroškov. Pri tem pa je bistveno omeniti tudi, da podjetja časovne porabe energije ne morejo bistveno spreminjati.
Da bi bili odjemalci na nov sistem čim bolje pripravljeni, bo Agencija za energijo prihodnji teden gospodinjstvom poslala brošuro z vsemi informacijami in odgovori na najbolj pogosta vprašanja glede izzivov in priložnosti, ki jih sistem ponuja. Predvidoma bo v nabiralnikih v sredo, še poroča STA .