V naslednjih dneh pričakujemo postopen obrat v toplejši in bolj vlažen zahodni tip vremena. Čeprav bo topleje, pa meteorologi na Neurje.si svarijo, da se bo postopno krepil jugozahodni veter, sunki bodo v četrtek kar močni. Kako bo s padavinami?
Najmanj padavin spet na vzhodu
Danes bo oblačnost od jugozahoda naraščala, proti večeru lahko pade kakšna kaplja dežja, najvišje temperature bodo med 2 °C in 6 °C. V ponedeljek bo spremenljivo do pretežno oblačno, najvišje temperature bodo med 3 °C in 8 °C. V torek bo pretežno oblačno, ponekod na zahodu bo občasno rosilo ali rahlo deževalo, najvišje temperature bodo med 5 °C in 11 °C.
V sredini prihodnjega tedna se bo ob približevanju ciklonskega območja močno povečal gradient zračnega tlaka. Postopno se bo okrepil tudi jugozahodni veter, ki bo najverjetneje zapihal v sredo, v četrtek pa bodo sunki lahko kar močni in bodo na vzhodu lahko presegli 50 km/h. V višjih legah pa bodo blizu 100 km/h, za vremenarski portal Neurje.si napoveduje Gregor Skok.
Prve padavine na zahodu lahko pričakujemo že v sredo popoldne in zvečer, glavnina bo verjetno v četrtek in petek. Na vzhodu bo ponovno zelo malo padavin, ker bo tukaj fenski učinek.
V sredo bo tako spremenljivo do pretežno oblačno, zlasti na vzhodu bodo sončna obdobja. Zapihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 6 °C in 11 °C. V četrtek bo večinoma oblačno, v zahodni in osrednji Sloveniji bo občasno deževalo, snežilo bo v visokogorju. Na vzhodu bo dežja zelo malo, pihal bo okrepljen jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 7 °C in 12 °C. Skratka, od srede pa do konca tedna se obeta obdobje bolj spremenljivega vremena s sončnimi obdobji, ki jih bo največ v vzhodni Sloveniji, ob tem zapiše Skok.
Vpliv ekstremnih vremenskih pojavov
Zgodovinski zapisi kažejo, da lahko vremenski pojavi močno vplivajo na družbo in okolje. Eno najbolj dramatičnih obdobij, povezanih z ekstremnimi vremenskimi razmerami, se je zgodilo leta 536, ko je kombinacija vulkanskih izbruhov povzročila vulkansko zimo. Takrat so nizke temperature in pomanjkanje sončne svetlobe močno vplivale na življenje v Evropi in Aziji.
Čeprav so trenutne razmere precej manj dramatične, meteorologi na Neurje.si z zanimivim zapisom spominjajo, da lahko dolgotrajne spremembe vremena vplivajo na kmetijstvo, gospodarstvo in vsakdanje življenje.