Na družbenem omrežju Facebook se je v skupini Slovenski namenski reševalni helikopter pojavil zapis zdravstvenega dispečerja, ki opisuje tragično situacijo, s katero se je soočil med svojo izmeno. "Pred časom sem, kot zdravstveni dispečer, sprejel klic s Kočevskega. Bilo je ponoči, okoli 22. ure. Razlog: težko dihanje. Klicali so svojci, ki niso bili na kraju," začne avtor zapisa in pojasnjuje, da je takoj aktiviral Nujno medicinsko pomoč (NMP) Kočevje. Ekipa je do kraja potrebovala približno 18 minut, pri čemer po njegovem prepričanju nujna vožnja ponoči na lokalnih cestah ne predstavlja bistvene prednosti.

[[image_1_article_74253]]

Medtem ko je njegov kolega aktiviral ekipo NMP, je dispečer poklical pacienta, pripadnika Slovenske vojske, ki je resnično težko dihal. "Posumil sem na pljučni edem, življenjsko ogrožajoče stanje. S pacientom sem bil stalno na vezi, mu dal napotke naj ne govori, kako naj se namesti, povedal da bom ostal na vezi do prihoda reševalcev," navaja v svojem zapisu.

Gospoda jim ni uspelo rešiti

V iskanju rešitve je mimo protokolov, ki veljajo za aktivacijo HNMP, poklical Operativni center Slovenske vojske in prosil za aktivacijo helikopterja, saj bi bila pot z reševalnim vozilom do Ljubljane dolga več kot eno uro. "Odgovor (sicer prijazen) je bil, da te možnosti NI! Let v nočnem času, izven časa delovanja enote HNMP NI mogoč, čas delovanja pa je 'v svetlem delu dneva'. Ljudje ponoči nimajo urgentnih zdravstvenih stanj!" navaja dispečer.

Nekaj minut kasneje se pacient neha odzivati na klice. Po okoli 10 minutah se mi gospod neha odzivati na klice. V moji glavi se porajajo vprašanja... je izgubil zavest ali zgolj odložil telefon in me ne sliši? Prekinem linijo, v kolikor je pri zavesti tvegam da ga ne bom več dobil saj lahko ostane njegov telefon zaseden… pa vendar obstaja možnost, da je zgolj odložil telefon in ne sliši mojega nagovarjanja, in pokličem nazaj. Če je izgubil zavest tako nimam kaj narediti, bom poklical svojce... morda pa se bo odzval na zvonenje telefona…'' nadaljuje avtor. Ko ponovno pokliče, se mu oglasi sodelavka pacienta, ki je z njegovo ženo ravnokar prispela na kraj dogodka.  Pove, da je gospod neodziven in po navodilih dispečerja prične s stisi prsnega koša, kar nadaljuje do prihoda ekipe NMP Kočevje. V vmesnem času kolega na oddaji obvesti NMP Kočevje, da na kraju poteka oživljanje. Ekipa ima do kraja še okoli 3 minute.

[[image_2_article_74253]]

''Po dobrih 20 minutah nas ekipa obvesti, da je moški umrl. Sistem, za katerega je delal, ga je pustil na cedilu! Pacient je umrl medtem ko sva bila na zvezi, pred svojo ženo in stanovsko kolegico,'' opisuje dispečer.

Če bi bile baze HNMP smotrno postavljene, bi pacient imel možnosti

Avtor zapisa meni, da bi ustrezno postavljene baze helikopterske nujne medicinske pomoči lahko rešile življenje tega pacienta. "V kolikor bi bile baze HNMP smotrno postavljene (ena od baz v okolici Trebnjega), bi bil helikopter lahko na kraju (kljub nočnemu času) v manj kot 10 minutah. Pacient bi prejel ustrezno medikamentozno terapijo, bil pravočasno oskrbljen in predihavan, in bi imel možnost preživetja do UKC Ljubljana, kjer bi izvedli ustrezne posege. Pacient bi imel možnost! Tako pa smo človeka, ki še ni dopolnil 50 let izgubili. Pustili na cedilu," opozarja.

Dispečer s prstom pokaže na vlado, ministre in vodjo letalske enote slovenske policije: "S tem in kopico drugih intervencij ne bo živel Predsednik Vlade dr. Robert Golob, Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, Minister za obrambo Borut Sajovic, Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, vodja Letalske enote Policije Dejan Kink! S tem bomo živeli zdravstveni dispečerji, ki smo sprejemali klice, člani enot nujne medicinske pomoči, ker jim sistem ni omogočil, da bi rešili življenje... z izgubo pa bodo morali živeti svojci umrlih, ki jih je (in jih še bo) sistem pustil na cedilu."

[[image_3_article_74253]]

Opozori, da v Sloveniji primarne aktivacije HNMP praktično ni, saj bi to pomenilo, da je helikopter v zraku v 3-5 minutah in na kraju v največ 15 minutah. "Mi pa praktično v vseh primerih na kraju nujno reševalno vozilo in druge intervencijske službe, ki poskrbijo za pristanek helikopterja, ekipa HNMP pa pomaga pri oskrbi pacienta in izvede transport v bolnišnico. Pa še ta ekipa (HNMP Brnik) je pogosto v zimskem času (zaradi smučarskih nesreč) in v poletnem času (zaradi gorskih nesreč) zasedena zaradi izvajanja drugih celo nenujnih intervencij. Zaradi VEČNAMENSKOSTI helikopterja,'' zaključi svoj zapis.