Predloga novel zakonov o tujcih ter o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev sta primerna za nadaljnjo obravnavo, so na današnji izredni seji DZ odločili poslanci. V opoziciji so sicer obema predlogoma nasprotovali, saj da favorizirata tujce in zgolj gasita požar ob pomanjkanju delovne sile. Pripombe je bilo slišati tudi na strani koalicije.

Kaj zajemajo novele?

Vladna predloga novel, ki sta bila danes v DZ v prvem branju, predvidevata prenos evropske direktive o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namen visokokvalificirane zaposlitve v slovenski pravi red.

Namen direktive je med drugim okrepitev in spodbuditev sistema modre karte EU ter privabljanje visokokvalificiranih delavcev iz tretjih držav, med drugim z olajšanim sistemom mobilnosti med državami članicami, priznavanjem poklicnih izkušenj kot dokazila o visoki poklicni usposobljenosti in olajšanim sistemom ocenjevanja ter potrjevanja visoke poklicne usposobljenosti za namene izdajanja modre karte EU.

Zaradi pomanjkanja ustreznega kadra, predvsem v poletnih in zimskih mesecih, se v predlogu novele zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev sezonsko delo poleg kmetijstva in gozdarstva uvaja tudi v turizmu in gostinstvu.

Predlog novele zakona o tujcih pa vprašanje povečanja konkurenčnosti Slovenije naslavlja tudi z uvedbo dovoljenja za začasno prebivanje za digitalnega nomada.

Opozicija opozarja, da zakonodaja favorizira tuje delavce

Iz opozicijskih vrst je bilo danes slišati, da predlagana zakonodaja favorizira tuje delavce, (ne)posredno spodbuja ilegalne migracije, hkrati pa ne zagotavlja zadostne integracije tujcev. Spomnili so tudi, da so tako na vrhovnem kot na upravnem sodišču opozorili, da pri pripravi predloga novele zakona o tujcih glede bistvenih rešitev, ki se nanašajo na odločbo ustavnega sodišča, ni bilo strokovnega usklajevanja, kar da "niža standarde pravne države in zmanjšuje kakovost zakonodaje".

O primernosti novele zakona o tujcih za nadaljnjo obravnavo je danes glasovalo 48 poslancev, proti jih je bilo 24; o primernosti novele o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev je medtem glasovalo 46 poslancev, proti pa 24.

Določene kritike je bilo zaznati tudi v koalicijskih vrstah, posebej v zvezi s predlogom novele zakona o tujcih. Tako so bila izražena pričakovanja, da se ga v nadaljnjem postopku nadgradi skladno z opozorili sodišč in pravosodnega ministrstva, po njegovem sprejetju pa nadaljuje po poti dodatnih ukrepov za lažje zaposlovanje tujcev. V Levici se medtem zavzemajo za črtanje pogoja znanja slovenskega jezika na preživetveni ravni za podaljšanje dovoljenja za začasno bivanje zaradi razloga združitve družine ter za spremembe v zvezi z mehanizmom kompleksne krize oz. možnosti, da se lahko ob povečanju števila migrantov in prosilcev za azil razglasi krizne razmere.

STA