Konec meseca julija bodo upokojenci prvi, ki bodo plačali prispevek za dolgotrajno oskrbo, medtem ko bodo zaposleni to storili ob izplačilu julijske plače. Prispevek znaša en odstotek bruto plače za zaposlene, delodajalec pa bo prispeval enak znesek. Upokojencem se bo nakazilo znižalo za en odstotek.
Oseba na 'minimalcu' 12,77 evra, premier 68 evrov
Na Svet24 navajajo, da bo zaposleni z minimalno plačo (1277,72 evra) prispeval 12,77 evra. Tisti s povprečno slovensko plačo (2521 evrov) bodo plačali 25 evrov. Predsednik vlade Robert Golob bi na primer od svoje marčevske bruto plače v višini 6791 evrov prispeval približno 68 evrov, minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pa šest evrov manj.
Povprečni slovenski upokojenec, katerega pokojnina je v maju znašala 951 evrov, bo prispeval okoli 9,50 evra.
Prispevek bo odtegnjen neposredno pri izplačilu plače ali pokojnine, podobno kot ostali prispevki za socialno varnost. Vaš delodajalec bo ga odtegnil pri izplačilu plače, koliko ste plačali, boste lahko videli na plačilni listi.
Z nekaj izjemami do 650 milijona evrov
Zakon ima nekaj izjem. Med drugim so oproščeni plačila npr. otroci, ki prejemajo družinsko pokojnino, prav tako šolajoči se otroci do 26. leta. Tisti, ki prejemajo vdovsko pokojnino, plačajo prispevek le od osebne pokojnine. Otroci, mlajši od 18 let, morajo prispevati, če so že v delovnem razmerju, so samostojni podjetniki, kmetje ali poslovodje, prispevek pa plačujejo tudi tisti, ki so plačani za študentsko delo.
Samostojni podjetniki in kmetje bodo prispevali po dva odstotka plače, prav tako samozaposleni v kulturi. Na ta način naj bi letos zbrali 256 milijonov evrov, že drugo leto pa naj bi samo s prispevki zavarovancev zbrali 650 milijonov evrov. Nadzor nad porabo sredstev iz te blagajne bo izvajal sam ZZZS, ki posledično od izvajalcev dolgotrajne oskrbe terja spoštovanje strogih pravil.