Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se, na primer, uvaja rejništvo živali.
Pristojni so se za posodobitev zakona o zaščiti živali odločili, ker so v sistemu ugotovili anomalije, ki jih je treba nujno odpraviti, je na današnjem srečanju z novinarji v Ljubljani pojasnila državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Eva Knez.
Uvedba čipiranja za mačke
V noveli se predivideva tudi čipiranje lastniških mačk. "Pričakujemo, da bo to dolgoročno prineslo pozitivne učinke in omogočilo boljši nadzor nad legli ter številom mačk," je dejala Znoj. Okrog 50.000 mačk je že čipiranih, za vse ostale bo veljalo dveletno prehodno obdobje. Novela predvideva tudi sofinanciranje države pri označevanju mačk.
Osnutek na novo ureja tudi področje lastništva eksotičnih živali. Po sprejemu novele bo pripravljen seznam dovoljenih vrst, medtem ko bodo živali, ki ne bodo na seznamu, lahko posedovali le živalski vrtovi ali zatočišča za prostoživeče živali.
V Sloveniji 15 odstotkov kokši v kletkah
Reja kokoši v kletkah naj bi bila dovoljena le še do konca leta 2028. V Sloveniji je trenutno v kletkah približno 15 odstotkov kokoši. Pristojni si prizadevajo, da bi samooskrba z jajci v državi ostala na visokem nivoju, zato so se z vsemi registriranimi rejci kokoši nesnic v kletkah – teh je okoli 30 – že sestali.
[[image_1_article_74425]]
Knez je pojasnila, da bodo rejcem ponudili do 80-odstotno financiranje za prehod na alternativno rejo. "Sofinanciranje bo potekalo iz državnih sredstev in bo ciljno usmerjeno k tem rejcem," je dejala. Dodala je, da bodo na terenu ponujali svetovanje in individualno pomoč tudi pri pridobivanju gradbenih dovoljenj.
Dobavni roki za opremo znašajo od šest do osem mesecev. Skupaj s pridobivanjem gradbenih dovoljenj pa je po ocenah ministrstva za prehod na alternativni tip reje potrebno približno leto in pol. Zato menijo, da bi do konca leta 2028 prehod moral biti izvedljiv kljub morebitnim zapletom.
Razpis v višini 8 miljonov
Država ocenjuje, da bo za subvencije potrebnih do osem milijonov evrov, razpis pa bo objavljen po sprejetju zakona. Knez ocenjuje, da bi do tega lahko prišlo konec leta.
Zanikala je tudi navedbe, da naj bi v Sloveniji še bili rejci, ki bi zaradi prejema subvencij morali uporabljati obogatene kletke tudi po letu 2008. "Med našimi pogovori noben rejec ni izpostavil te težave," je poudarila. Prepričana je, da prehod na alternativne načine reje prinaša konkurenčno prednost na trgu.
Ukinitve reje svinj v kletkah za zdaj ni predvidene, saj je stanje v tem sektorju kompleksnejše.
Urejanje financiranja zavetišč
Predlog novele ureja tudi financiranje zavetišč. Po navedbah Knez gre za nov model, ki je pošten do zavetišč, pokriva dejanske stroške in uvaja možnost rejništva živali.
Do zdaj so od prvega do 30. dne stroške oskrbe zapuščenih živali krile občine, v katerih je bila žival najdena, ali osebe, ki so žival oddale oziroma jim je bila odvzeta. Od 30. do 120. dne je stroške v celoti krilo zavetišče, nato pa država. Po novem bodo od prvega do 60. dne stroške morale kriti občine ali osebe, ki so žival oddale oziroma jim je bila odvzeta. Od 60. do 180. dne bo stroške krila država, nato pa bo država pokrila še 20 odstotkov stroškov oskrbe, je pojasnila direktorica Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Vida Znoj. Dodala je, da to ne bo dodatno obremenilo državnega proračuna.
Zakonodajni predlog uvaja tudi začasnega skrbnika, kar pomeni, da bodo po 180 dneh živali lahko šle v rejništvo k fizičnim osebam. Zavetišča bodo še naprej odgovorna za živali in morala delati v smeri trajne posvojitve. "Zavetišča ne smejo biti končni dom, ampak samo prehodni dom zapuščenim živalim," je bila jasna Znoj.
Veljavna zakonodaja normativov za mačke v zavetiščih ne določa, osnutek novele pa jih uvaja. Na 800 registriranih psov v občini bo moralo zavetišče zagotavljati vsaj eno namestitveno mesto za pse, kar že velja, in po novem tudi dve mesti za mačke.
Nove pravice inšpektorjev
Sprememba zakonodaje uvaja dodatne pravice in dolžnosti inšpekcijskih služb, med drugim možnost odvzema vozila, s katerim je bil storjen prekršek.
Osnutek novele zakona o zaščiti živali je zadnji iz svežnja sedmih kmetijskih zakonov, ki jih je ministrstvo v javno obravnavo poslalo v preteklih tednih.