Nedavno so iz ministrstva za vzgojo in izobraževanje sporočili, da nameravajo uvesti pomembno spremembo na visokošolskem izobraževanju in sicer bodo uvedli športno vzgojo kot obvezen predmet za vse študente prvih letnikov. Po novem bodo fakultete izvajale pouk športne vzgoje, ki bo obvezen za vse študente, vendar se ne bo ocenjeval. Gre za vračanje k preteklim praksam, ko je bila športna vzgoja del obveznega programa na fakultetah, vendar se je z leti v večini primerov izpustila ali postala fakultativna. Kot je nedavno dejal državni sekretar za šport na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, Dejan Židan, naj bi bila ustrezna zakonodaja sprejeta že prihodnje leto.

Športna vzgoja brez ocen, vendar z obvezno udeležbo

Zdajšnje odločitve glede uvedbe športne vzgoje na fakultetah obsegajo pomembno spremembo v pristopu k telesni vzgoji na visokošolskem nivoju. Po novem bodo fakultete izvajale pouk športne vzgoje, ki bo obvezen za vse študente, vendar se ne bo ocenjeval. Gre za vračanje k preteklim praksam, ko je bila športna vzgoja del obveznega programa na fakultetah, vendar se je z leti v večini primerov izpustila ali postala fakultativna.

Kot so nedavno dejali iz ministrstva, »je pomembno, da bo športna vzgoja sedaj znova obvezna, saj bo omogočila študentom, da ohranijo telesno aktivnost in zdravje skozi vse študijsko obdobje.« Poudarek je na tem, da se bo športna vzgoja izvajala brez ocenjevanja, kar pomeni, da ne bo vplivala na akademski uspeh študentov. Takšen pristop spodbuja boljšo vključitev športne vzgoje v študentski vsakdan brez stresa, povezanega z ocenami, in omogoča, da se študenti osredotočijo na uživanje v telesni aktivnosti.

Nekoč je športna vzgoja že bila obvezen predmet na fakultetah

Podoben pristop je bil v preteklosti že prisoten, ko so bile telesne dejavnosti na fakultetah obvezne in so služile predvsem kot način za izboljšanje splošnega zdravja in dobrobiti študentov. Zdaj, ko se znova uvaja ta praksa, je poudarek na tem, da se študentom omogoči, da razvijejo redno telesno vadbo kot del zdravega življenjskega sloga, ne pa kot nalogo, ki bi jih obremenjevala z dodatnim ocenjevanjem.

Iz ministrstva za vzgojo in izobraževanje so tako sporočili, da so trenutno v fazi medresorskega usklajevanja, zato konkretna pojasnila o tem, na kak način naj bi izgledal pouk športne vzgoje na fakultetah, zaenkrat še niso mogoča: »Načrtujemo celovito prenovo zakonodaje na področju visokega šolstva, s katero želimo zagotoviti ustrezno organizacijo in financiranje visokega šolstva, vključno z uvedbo športno gibalnih aktivnosti. Po zaključku medresorskega usklajevanja mora besedilo novega Zakona o visokem šolstvu potrditi Vlada RS, nato pa gre v zakonodajni postopek oz. sprejem v Državni zbor. Ker se lahko v postopku sprejemanja nove zakonodaje le-ta dopolnjuje ali spreminja, trenutno ni mogoče podati konkretnih odgovorov.«

Tudi, če se športna vzgoja ne bo več ocenjevala, je lahko kljub temu zelo koristna za študente. Spodbuja jih k telesni aktivnosti, kar pripomore k boljši koncentraciji pri učenju, zmanjševanju stresa in izboljšanju splošnega počutja. Tako bo športna vzgoja postala nepogrešljiv del študentskega življenja, ki bo študentom omogočil, da poskrbijo za svoje fizično in duševno zdravje, saj je po zadnjih podatkih športno aktivnih zgolj 14 odstotkov študentk in študentov.