Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so potrdili prejem pisma, v katerem Evropska komisija izraža zaskrbljenost glede vladnega spora z Agencijo za energijo in poskusov zamenjave članov sveta agencije. Obenem so poudarili, da se zavedajo pomena neodvisnosti agencije in da spoštujejo tako evropsko kot domačo zakonodajo.

Evropska komisija se je odzvala na dopis Agencije za energijo

Evropska komisija se je s pismom, ki ga je poslala ministrstvu oz. njegovemu generalnemu direktoratu za energijo, odzvala na dopis, ki ga je v Bruselj v povezavi z dogajanjem glede nove omrežninske metodologije poslalo vodstvo Agencije za energijo. Ministrstvu se zdi razumljivo, da se je Evropska komisija na pismo agencije odzvala. Tako komisija kot Agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) imata, kot so zapisali za STA, nalogo, da skrbno spremljata dogajanja v državah članicah ter ustrezno odgovarjata na pobude, ki jih prejemata od državnih regulatorjev.

"Ob tem znova poudarjamo, da se zavedamo pomena neodvisnosti regulatorja in spoštujemo tako evropsko kot domačo zakonodajo," so navedli na ministrstvu. Obžalovali so, da agencija "v preteklem letu ni prisluhnila opozorilom različnih deležnikov in ni pri uvajanju (nove metodologije obračuna omrežnine op. STA) vsaj skušala najti bolj primerne rešitve".

"Organ ne more sprejemati odločitev"

Večkratne pobude ministrstva k uvedbi prehodnega obdobja, bolj postopnem uvajanju novega sistema ter razmisleku o tem, da nov sistem ne bi zavrl uspešnosti čistega prehoda, so bile, kot so pojasnili, preslišane. Napovedali so, da bo ministrstvo še naprej delovalo v skladu z veljavno zakonodajo in se zavzemalo za uvedbo sistema omrežnine, ki bo zagotovil pravično porazdelitev bremen in uspešen zeleni prehod.

Evropska komisija sicer v pismu, pod katerega je podpisana generalna direktorica direktorata za energijo pri Evropski komisiji Ditte Juul Jorgensen, zapisala, da je zaskrbljena glede dogajanja v povezavi s svetom Agencije za energijo, natančneje z decembrskim vladnim pozivom k odstopu članov sveta, ki sta mu sledila dva člana, in načrti za predlog razrešitve preostalih treh članov. Vse skupaj je, kot so spomnili v Bruslju, vodilo v nesklepčnost organa, ki tako ne more sprejemati odločitev.

Komisija je opozorila, da so neodvisni regulatorji temeljnega pomena za upravljanje z notranjim energetskim trgom EU

Evropska zakonodaja na energetskem področju tako vsebuje stroga pravila za zagotavljanje neodvisnosti regulatorjev pri izvajanju njihovih nalog, tako pred posegi vlad kot drugih oseb javnega ali zasebnega prava. Spomnili so tudi na določila zakonodaje, da se lahko člane sveta nekega energetskega regulatorja predčasno razreši le v primerih, ko ne izpolnjujejo več pogojev za članstvo oz. jim je bila dokazana kršitev nacionalne zakonodaje. Dodali so vsebino sodbe Sodišča EU iz leta 2020, da mora biti pristojnost imenovanja in razreševanja članov sveta določenega regulatorja strogo opredeljena v zakonodaji in mora temeljiti na jasnih, objektivnih in preverljivih kriterijih. Postopki morajo ob tem zagotavljati neodvisnost regulatornega organa.

V Bruslju so glede spora med vlado in Agencijo za energijo glede nove metodologije obračunavanja omrežnine spomnili, da je odločanje o omrežnini v izključni pristojnosti neodvisnega regulatorja in je izvršna ali zakonodajna oblast ne smeta omejevati. To načelo je v eni svojih sodb potrdilo tudi Sodišče EU, so dodali. V Bruslju so izrazili skrb, če so bila ta določila evropske zakonodaje v slovenskem primeru spoštovana. V komisiji so nadaljevali, da to sicer ne pomeni, da lahko regulator na področju omrežnine ravna brez vsakršnega nadzora. Odločitve je tako mogoče spodbujati na sodišču.

"Če slovenska vlada meni, da odločitve Agencije za energijo niso skladne z zakonodajo EU, jo spodbujamo, da se o teh očitkih, preden sprejme kakršnekoli odločitve, podrobno pogovori z našimi službami," je zapisala Juul Jorgensen.

V Bruslju so sicer, po podatkih STA, ob izrazitem dvigu stroška omrežnine za določene uporabnike v višji sezoni zapisali, da se zavedajo, da visoki stroški energije negativno učinkujejo na gospodinjstva in podjetja in da lahko to zamaje politično podporo ukrepom za zeleni prehod. Zato pripravljajo akcijski načrt za dostopno energijo, pri tem pa želijo tesno sodelovati s članicami EU.