S prihodom toplejšega vremena se mnogi lotijo spomladanskega čiščenja, ki vključuje tudi urejanje okolice. Vendar pa je kurjenje na prostem in v naravi pogosto nevarno in lahko povzroči požare.
Da bi se izognili nesrečam in kaznim, je pomembno, da se pred kurjenjem seznanite s predpisi in omejitvami. Kurjenje dovoljeno v kurišču, ki je obdano z negorljivim materialom. Očistite območje vseh gorljivih snovi v oddaljenosti vsaj meter od kurišča. Nadzorujte kurišče ves čas kurjenja. Po končanem kurjenju ogenj pogasite in ostanke kurjenja prekrijete z negorljivimi snovmi. Upoštevajte vremenske razmere in ne kurite ob močnem vetru. Ne uporabljajte vnetljivih in eksplozivnih snovi.
Prepovedano je požiganje oziroma kurjenje izven kurišč v naravnem okolju, zažig kmetijskih neobdelovalnih zemljišč in nerodovitnih površin, kurjenje organskih ostankov (obrezovanje vej, posušene rastline). Prepovedana je uporaba gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline ter kurjenje na gozdnih površinah (dodatno omejeno s predpisi s področja gozdarstva). Prepodano je kurjenje na zavarovanih območjih ali območjih z omejitvami lokalnih skupnosti.
Globe za urjenje odpadkov v naravi so 100 evrov - 600 evrov za posameznike ter 600 - 6000 evrov za pravne osebe.