Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj ocenjuje, da je interpelacija, ki so jo v NSi spisali zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja, prinesla dovolj pritiska za današnji odstop "nezakonito imenovanega" generalnega direktorja policije Senada Jušića. Kriza vodenja policije pa po njegovem mnenju ostaja dokler bo na položaju Poklukar.

Odstop utrjuje stališča, ki so jih nanizali v interpelaciji

Jušićev odstop namreč še utrjuje stališča, ki so jih nanizali v interpelaciji Poklukarja. "Interpelacija in vse obtožbe zoper ministra Poklukarja so še bolj aktualne po vseh razkritjih prejšnjega tedna v zvezi z ravnanjem, ukinjanjem in potem ponovnim uvajanjem varovanja celotne ekipe, ki se ukvarja z zadevo Kavaški klan," meni Cigler Kralj.

Žogica pa je zdaj na koalicijskih partnericah SD in Levici, je dejal. "V NSi pričakujem, da bodo po tem, lahko rečemo relativnem pogumu, ki so ga pokazali glede odstopa Jušića, podobno ravnali tudi glede odstopa ministra Poklukarja in da bodo glasovali za njegovo razrešitev," je dodal.

Policija za generalnega direktorja ali direktorico potrebuje človeka z integriteto in strokovnjaka, o njegovi primernosti pa odloča uradniški svet, je izpostavil. "Upam, da se bodo po teh fiaskih prijavili ljudje tako z integriteto kot strokovnostjo, ki bodo povrnili ugled policije," je dejal.

Levica: Jušić z odstopom razbremenil policijo in koalicijo, delno tudi ministra

V Levici spoštujejo odstop generalnega direktorja policije Senada Jušića. S to odločitvijo je prevzel odgovornost, razbremenil koalicijo in policijo, delno tudi notranjega ministra Boštjana Poklukarja, je dejala poslanka Nataša Sukič. V poslanski skupini pa se bodo o postopanju ob interpelaciji ministra še pogovorili, je napovedala.

V najmanjši koalicijski partnerici so v prvem odzivu na umik Jušića s čela policije poudarili, da je s to potezo omogočil ponovni razpis za generalnega direktorja policije in takojšnje urejanje zadev v centru za varovanje in zaščito. "To je pravzaprav srž problema in to je treba nemudoma razrešiti, ker so stvari nedopustne," je dejala poslanka Sukič.

O tem, kakšno je stališče Levice o morebitni vnovični prijavi Jušića na razpis in potencialnem vnovičnem imenovanju, pa je navedla, da se na razpis lahko prijavi vsak, verjetno tudi Jušić. "Potem pa je na uradniškem svetu, da korektno opravi cel postopek imenovanja. Verjamem, da ga tudi bo, kajti po vsem tem fiasku, ki se je zgodil, si ne predstavljam, da ga ne bi," je dodala.

Jušićeva poteza ne pomeni podpore Poklukarju s strani Levice

Poslanci Levice so se sicer v torek sestali z ministrom za notranje zadeve Poklukarjem in izrazili pričakovanje, da Jušić odstopi s funkcije, ki jo opravlja. Na vprašanje, ali torej ocenjujejo, da je minister slišal njihova sporočila, pa je Sukič odgovorila, da glede na današnje poteze razumejo, da jih je upošteval dosedanji generalni direktor policije. "On je tisti, ki je sprejel to odločitev in odstopil. Tako domnevam, da je generalni direktor, ki je sicer poskrbel, da policija načeloma v celoti dela zelo dobro, ugotovil, da je pač on tisti, ki mora sprejeti odgovornost in jo tudi je," ugotavlja Sukič.

Kljub temu pa današnja Jušićeva poteza, kot kaže, še ne pomeni takojšnje podpore Poklukarju ob interpelaciji prihodnji teden. Poslani Levice so bili ves čas jasni in dosledni v svojih stališčih, "glede nadaljnjih zadev v zvezi z interpelacijo" pa se bodo še pogovorili, je napovedala Sukič.

Tudi v SD pozdravljajo odstop Jušića

V poslanski skupini SD pozdravljajo odločitev generalnega direktorja policije Senada Jušića o odstopu, je v izjavi za medije dejal poslanec Predrag Baković. Kljub odstopu generalnega direktorja policije pa notranji minister Boštjan Poklukar po njegovih besedah zaradi dogajanja v centru za varovanje in zaščito na interpelaciji še nima glasov SD.

"Če bi se to zgodilo takrat, torej približno mesec in pol nazaj, ko smo prvič pozvali k odstopu in k ponovitvi razpisa, bi danes morda že imeli ali pa bili vsaj globoko v postopku imenovanja novega generalnega direktorja policije in hkrati bi se lahko hitreje začele reševati težave, ki so nastajale," je poudaril Baković.

V SD nimajo težav s tem, da bi se Jušić na ponovni razpis za generalnega direktorja policije ponovno prijavil in bil izbran, če bo postopek izpeljan, kot je nakazalo upravno sodišče. "Tudi uradniški svet bo moral upoštevati tiste stvari, ki jih je upravno sodišče zaznalo," je povedal.

V SD še niso prepričani glede glasovanja

Baković je dejal, da ostaja odprto vprašanje o stanju v centru za varovanje in zaščito. "Zaposleni, zlasti operativci in tisti, ki delajo na terenu, odlično opravljajo svoje delo in verjetno je največja težava pri vodenju in organizaciji te enote," menijo v SD.

Po Bakovićevih besedah se situacija v centru stopnjuje in še vedno prihaja do nerazumljivih odločitev, zato "bomo v poslanski skupini še enkrat opravili razpravo in se potem odločili, kako bomo glasovali na interpelaciji". Njihovi glasovi pa so odvisni tudi od tega, kako bodo začeli odpravljati anomalije v centru. Spomnil je še na odpoved in ponovno vzpostavitev varovanja sodnice in tožilcev v sojenju domenim članom Kavaškega klana.

Svoboda: Odstop Jušića izraz odgovornosti ob gonji proti ministru in policiji

V poslanski skupini največje vladne stranke kljub vsem očitkom na Jušićev račun ocenjujejo, da ta pri samem razpisu za generalnega direktorja policije ni storil ničesar narobe, zato ne vidijo težav, če se še enkrat prijavi na razpis, ki bo torej sledil po njegovem odstopu.

Četudi se pozivi k odhodu Jušića s čela policije vrstijo že vse od sodbe upravnega sodišča, ki je odločilo, da je bil sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta glede tega, ali Jušić izpolnjuje pogoje za imenovanje, nezakonit, v Svobodi vztrajajo na stališču, da "kar se tiče imenovanja, ni bilo nobene napake, ne s strani vlade, ne s strani ministra, še najmanj Jušića".

Po besedah namestnice vodje poslancev Svobode Novak gre tako pri Jušićevi odločitvi za odgovorno potezo generalnega direktorja policije v bran in prekinitvi gonje proti policiji in sejanju dvoma v njeno delo.

Odstop po oceni policijskih sindikatov korak k umiritvi razmer

V Policijskem sindikatu Slovenije so v odzivu na Jušićev odstop ponovno poudarili pomen transparentnih in zakonitih postopkov pri imenovanju generalnega direktorja. Kot so zapisali v odzivu za STA, legitimnost sprejetih odločitev namreč presega zgolj postopkovno zakonitost in vključuje tudi percepcijo zaposlenih ter javnosti o zaupanju in stabilnosti policije kot institucije.

Jušićev odstop zato spoštujejo, saj verjamejo, "da je ta korak narejen z mislijo na zaščito ugleda in stabilnost policije, kar je v najboljšem interesu vseh zaposlenih in državljank ter državljanov". Ob tem pa Jušiću izrekajo tudi zahvalo za konstruktiven socialni dialog v času njegovega mandata, ki je po njihovih navedbah pomembno prispeval k iskanju skupnih rešitev za izzive, s katerimi se srečujejo zaposleni v policiji.

V Sindikatu policistov Slovenije so za STA pojasnili, da odstop generalnega direktorja policije sprejemajo v luči opozorila in poziva, ki so ga decembra posredovali premierju, notranjemu ministru in generalnemu direktorju policije.

Kot so navedli, so "zaradi medijskega linča in krča, v katerem se je znašla policija v zadnjih mesecih, od vseh treh zahtevali, da v okviru svojih pristojnosti sprejmejo odločitve in izvedejo ukrepe, s katerimi bi zagotovili zakonito izvajanje policijskih nalog in razporejanja delovnega časa ter preusmerili negativno medijsko izpostavljenost, pritiske in oviranje izvajanja policijskih nalog in diskreditacijo tako institucije Policije kot vseh njenih uslužbencev". Prepričani so, da je odstop zagotovo ukrep, ki bo pripomogel k umiritvi in ureditvi razmer v policiji.

Kaj komentirajo na novega direktorja?

Ob informaciji, da naj bi vodenje policije kot v. d. generalnega direktorja policije prevzel dosedanji direktorja uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Damjan Petrič, v Sindikatu policistov Slovenije pravijo, da Petričevo imenovanje za v. d. generalnega direktorja policije sprejemajo kot logičen in nujen ukrep.

Glede na to, da gre za kariernega uslužbenca policije, in glede na trenutne okoliščine pa imajo "visoka pričakovanja, da bo uspel konsolidirati vrste policije, jo ubraniti pred medijsko negativno izpostavljenostjo, zavarovati integriteto institucije in zaposlenih in tako zagotoviti dobre pogoje za delo uslužbencev policije".

V Policijskem sindikatu Slovenije verjamejo, da je imenovanje Petriča za v. d. "priložnost za nadaljevanje strokovnega dela in krepitev stabilnosti znotraj policije". Kot so zapisali, pa bodo še naprej pozorno spremljali vse postopke, povezane z dokončnim imenovanjem generalnega direktorja policije.

Obenem so napovedali, da sindikat ostaja odprt za dialog ter sodelovanje pri iskanju najboljših rešitev v dobro vseh zaposlenih ter državljank in državljanov. Konstruktivno držo in pripravljenost na socialni dialog, ki bo usmerjen v dobrobit uslužbencev policije in same institucije, so napovedali tudi v Sindikatu policistov Slovenije. Čaka jih namreč še veliko odprtih in nedokončanih sistemskih zadev, ki so zelo pomembne tako za zaposlene kot policijo, so še dodali.

Jušić je odstopno izjavo ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju podal danes zjutraj. Minister je odstop sprejel. Kot je povedal na novinarski konferenci, pa bo za v. d. generalnega direktorja predlagal Petriča.

STA