Policija danes od 11.30 zaradi neprijavljenega javnega shoda začasno omejuje gibanje na območju hodnika za pešce pred stavbo celjskega sodišča na Prešernovi ulici. Na celjskem sodišču bo namreč popoldne znana sodba v zadevi Trenta. Med obtoženimi je tudi predsednik SDS Janeza Janša, njegovi podporniki pa tudi tokrat pripravljajo shod.

Policija poziva tudi k mirnemu in varnemu shodu

Policija je ocenila, da je omejeno gibanje na območju pred stavbo celjskega sodišča potrebno za zagotavljanje varnosti oseb, objektov in okolišev objektov, so sporočili s Policijske uprave Celje. Vse obiskovalce shoda ob tem obveščajo, da bodo zaradi učinkovitega zagotavljanja varnosti ljudi in premoženja ter spremljanja in dokumentiranja policijskih postopkov uporabili tehnična sredstva za fotografiranje in video snemanje.

Policija poziva tudi k mirnemu in varnemu shodu. Želijo si, da "ravnanja posameznikov ali skupin ne bi na kakršenkoli način ogrožala splošne varnosti ljudi", so navedli v sporočilu za javnost. Obenem so še opozorili, da je skladno z določbami zakona o javnih zbiranjih na shod prepovedano prinašati orožje, eksplozivne snovi, pirotehnične izdelke ter nevarne predmete, prav tako pa je prepovedano motiti red na shodu.

Specializirano državno tožilstvo za Janšo predlaga po dve leti zapora

Na celjskem sodišču bo namreč popoldne znana sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti. Tožilstvo nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja na škodo podjetja, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in predsedniku SDS Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Specializirano državno tožilstvo za Janšo in prvoobtoženega Kastelica predlaga po dve leti zapora, za Gantarja pa leto dni pogojne kazni. Ob tem tožilstvo predlaga še odvzem nezakonito pridobljenega premoženja.

Tožilstvo sicer obtoženim očita zlorabo položaja na škodo Imosa, pri čemer naj bi šlo za tipičen primer korupcije med direktorjem podjetja in takratnim predsednikom vlade, kar naj bi bila za slednjega dodatna oteževalna okoliščina.

Janša je pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila preko navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem in propadajočo kmetijo v Trenti, ki naj bi ga po mnenju tožilstva precej preplačala, piše STA.