Po poročanju medijev je ustavno sodišče razsodilo, da so so določbe zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki samskim ženskam, ženskam v zunajzakonskih zvezah ter ženskam v istospolnih partnerskih skupnostih onemogočajo dostop do umetne oploditve, v neskladju z ustavo.
Državni zbor mora tako ugotovljeno neskladnost z ustavo odpraviti v roku enega leta po objavi odločbe v Uradnem listu RS.
V letu 2001 novela zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo
Leta 2001 je vlada Janeza Drnovška sprejela novelo zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Novela je med drugim omogočala umetno oploditev žensk brez partnerja, dovoljevala uvoz spolnih celic ter spremenila sestavo pristojne komisije za oploditev z biomedicinsko pomočjo.
Le teden dni po sprejetju novele zakona je 34 poslancev zahtevalo izvedbo referenduma. Ta je potekal 17. junija 2001, vprašanje pa se je glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (EPA 1318-II), sprejet v Državnem zboru dne 19. 04. 2001?
Nazadnje je zakonsko presojo ustavnosti obstoječega zakona oktobra 2020 vložila stranka Levica s sopodpisniki iz strank SD, SAB in LMŠ.
"Odpravljena velika krivica ženskam"
Stranka Levica je v odzivu na zgodovinsko odločitev ustavnega sodišča zapisala, da bo ta presoja “odpravila eno največjih krivic, ki sta jo ženskam, sicer željnim materinstva, povzročili desničarska politika in RKC v Sloveniji.
Referendum iz leta 2001 so označili za zavajajoč in nelegitimen. “Ostal bo le še črna pika za demokracijo v zgodovinskih knjigah,” so dodali pri Levici v sporočilu za medije.