Kot smo že poročali, so mnogi zaposleni v zdravstvu, predvsem v zdravstveni negi, ki so po uveljavitvi plačne reforme v javnem sektorju prejeli prvo izplačilo, nezadovoljni. Na družbenem omrežju Facebook pa se je začel širiti zapis razočarane socialne delavke. Sporočilo je naslovila na predsednika vlade Roberta Goloba, vlado ter Ministrstvo za solidarno prihodnost.

Opisala kruto realnost njihovega dela

Socialne oskrbovalke so ob prejemu plač po novi plačni lestvici doživele val razočaranja, jeze in žalosti. Kot pravi ena izmed njih, so sicer pričakovale, da ne bodo obogateli, vendar so vseeno občutile izključenost iz širše razprave o kadrovskih težavah v zdravstvu in sociali.

"Pomanjkanja kadra je vsepovsod, plače so kot vidimo ena sama velika žalost, resnična cenjenost pa je 90% od uporabnikov. Tudi v domovih in bolnišničnih oddelkih je velika podhranjenost kadra, pa vendar ima domsko varstvo zato prazne postelje, bolnišnice velikokrat prehitro odpuščajo v domačo oskrbo in vse to pride na nas," je zapisala in pojasnila, da kar oni ne sprejmejo, morajo oni.

Poudarja, da delo na terenu zahteva veliko mero samostojnosti in improvizacije. "Mi smo na terenu sami, ko je uporabnika težko obrnit ali ga najdemo na tleh, si sodelavke ne moremo poklicati s hodnika oddelka, da priteče pomagat, ampak je včasih čakanje, da pridemo po telefonu do sodelavke, ki nam je nabližje v eni od ulic, da pride pomagat. Ko je uporabnik nervozen, jezen, razdražljiv ne pokličemo zdravnika, da predpiše "zdravilo" -pomirjevala - da se nam uporabnik umiri. Umazano perilo nam ne odpeljejo strežnice, pa nam lepo zloženega na kupčke pripeljejo nazaj, da samo jemljemo material. Tudi v poletni vročini si v kuhinji oddelka ne moremo odpreti hladilnika in vzeti mrzlo vodo za odžejat, pozimi v snegu moramo do nekaterih tudi "gazit", da se jim ponudi osnovna pomoč."

Kljub vsem izzivom postavijo paciente na prvo mesto

Koordinatorji pogosto usklajujejo urnike v zadnjem trenutku zaradi bolniških odsotnosti, a delo mora biti opravljeno. Prav tako jih pestijo težave s parkiranjem. Pogosto parkirajo na neprimernih mestih, ker ni druge izbire, nato pa jih čakajo kazni. Medtem se poleti iz pregretih kopalnic usedejo v avtomobile, ki so dosegli več kot 45 stopinj Celzija. A nimajo časa, da bi čakale, da se avto shladi, saj jih nekdo nestrpno pričakuje, opisuje.

"Mislim, da si vsi zaslužimo spoštovanje in pravično plačilo za naše delo"

Vlada se po njenih besedah s plačnimi dvigi pretirano hvali, medtem ko realnost prinaša drugačno sliko. "Dobili smo novo lestvico, ki gre prej navzdol kot navzgor. Mislim, da si vsi zaslužimo spoštovanje in pravično plačilo za naše delo, najbolj žalostno od vsega vašega poštenega plačila pa so slaba volja na delovnem mestu, kot tudi posledica nezadovoljstva, ki preide na skrhane odnose," opozarja.

Kljub vsemu socialne oskrbovalke ostajajo predane svojemu delu. "Vedno ko je treba, stopimo skupaj, in se trudimo, da tega ne občutijo naši uporabniki in tudi socialne oskrbovalke smo nepogrešljivi del socialne mreže. Zamislite se prosim iskreno, ker nam zaradi tega od vsepovsod odhajajo zaposleni," še je zapisala in dodala, da vlada kmalu ne bo več mogli nikogar voditi, ker ne bo več nobenega, ki bi ga lahko vodili.