Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo naj bi v ponedeljek popoldne preverjali prvi sum okužbe z virusom opičjih koz v Sloveniji, poroča spletni portal N1.
Več bomo izvedeli danes
Po prvih še neuradnih informacijah, naj bi šlo za moškega, ki se je v Slovenijo vrnil iz tujine. Ali bo sum potrjen in imamo v Sloveniji prvi primer opičjih koz ali ne, naj bi bilo znano v danes. Če bo sum potrjen, bo o tem javnost obvestil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Direktor NIJZ, Milan Krek, je za N1 povedal, da uradno o tem še ni bil obveščen, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec pa je pojasnil, da informacij ne more komentirati in da bo javnost o tem v primeru pozitivnega rezultata obvestil NIJZ. Danes naj bi podali izjavo za javnost.
Opičje koze so pretekli teden zabeležili na treh kontinentih
Okužbe z virusom opičjih koz so bile v zadnjem tednu tako zabeležene v Evropi, Severni Ameriki in Avstraliji. Po sobotnih podatkih WHO so laboratoriji v 12 različnih državah zunaj endemičnega območja poročali o sumih okužb.
Pri ECDC so izpostavili mlade otroke, nosečnice in bolnike z imunosupresijo kot ljudi, pri katerih lahko okužba izzove težje simptome. Nedavno je bilo odobreno cepivo, ki ščiti pred okužbo s tem virusom, a je še nedostopno širši javnosti. Dobro zaščito pred okužbo sicer nudi tudi cepivo proti črnim kozam.
Do prenosa okužbe med ljudmi lahko pride ob stiku s kožnimi ranami okuženega ali ob stiku z materiali, ki so se dotikali kože okuženega. Prav tako lahko pride do okužbe z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično.
Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje pa lahko pride do izpuščajev in ran, ki so občasno tudi boleče.