Kot smo že poročali, je Slovenija v začetku tega leta postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA), kar je velik korak za slovenski vesoljski sektor in gospodarstvo. O slovenskih projektih in pobudah, ki bi jih lahko ESA v bližnji prihodnosti podprla, smo se pogovarjali z direktorjem inovacij pri podjetju SkyLabs - dr. Iztokom Krambergerjem.
Članstvo odpira številna vrata
Slovenija je v zadnjih letih okrepila sodelovanje z ESA in razvila številne projekte ter pobude, ki bi jih ESA v bližnji prihodnosti lahko podprla.
"Kot direktor inovacij pri podjetju SkyLabs lahko povem, da bomo sledili naši dolgoročni viziji ustvarjanja naprednih vesoljskih tehnologij, ki omogočajo preseganje meja mogočega in oblikujejo prihodnost, povezano z vesoljem. Naš cilj je postati globalno prepoznavno vodilno podjetje na področju miniaturiziranih satelitskih platform in rešitev, ki ne samo zadovoljujejo trenutne potrebe vesoljske industrije, temveč tudi odpirajo nove možnosti za raziskovanje, komunikacijo in trajnostni razvoj," pove Kramberger.
"Verjamemo, da lahko z inovacijami, interdisciplinarnim pristopom in povezovanjem z najnaprednejšimi znanji ustvarimo tehnologije, ki so zanesljive, učinkovite in dostopne širšemu spektru uporabnikov. Hkrati si prizadevamo razvijati trajnostne rešitve, ki prispevajo k varovanju okolja in omogočajo odgovorno uporabo vesoljskih virov," še doda.
Vesolje bo v prihodnosti še bolj povezano z našim vsakdanjim življenjem
Po besedah Krambergerja je njihova vizija ustvarjati napredne vesoljske tehnologije, ki ne le zadovoljujejo trenutne potrebe industrije, temveč tudi odpirajo nove možnosti za raziskovanje, komunikacijo in trajnostni razvoj. "Naša vizija sega tudi onkraj tehnologije – želimo postati gonilna sila, ki povezuje raziskovalne institucije, podjetja, startupe in mlade talente v inovacijskem ekosistemu ter posledično prispevati k razvoju vesoljske industrije kot celote in krepiti položaj Slovenije in Evrope v globalnem vesoljskem sektorju," izpostavi sogovornik.
"Naša vizija je, da s tehnološko odličnostjo, strateškimi partnerstvi in vlaganjem v ljudi oblikujemo prihodnost, kjer bo vesolje dostopnejše in še bolj povezano z našim vsakdanjim življenjem. V tem duhu se premikamo naprej – s pogumom, predanostjo in osredotočenostjo na rezultate."
Velika odgovornost
Članstvo pa ne prinaša le priložnosti, temveč tudi odgovornost. Slovenija bo morala svojo vlogo v ESA strateško načrtovati, vlagati v tehnološke zmogljivosti ter zagotavljati finančne vire za nacionalne projekte, ki se bodo lahko uspešno umeščali v programe agencije.