Po medijskem druženju v Železniškem muzeju so se odpravili na sprejem k predsednici republike, sprejem za navijače pa jih je čakal na Kongresnem trgu. Dobitniki medalj še naprej premlevajo čustva zgodovinskih dosežkov, veselijo pa se zasluženega odmora. Slovenski športniki in športnice so v Parizu osvojili tri medalje. Pod dve zlati sta se podpisali judoistka Andreja Leški in plezalka Janja Garnbret, srebrn je bil kajtar Toni Vodišek. Blizu so bili tudi rokometaši in atlet Kristjan Čeh, ki so na četrtem mestu za las ostali brez odličja.
Janja Garnbret je ubranila zlato iz Tokia
"Super občutki, nisem še čisto dojela, kaj točno se je zgodilo in bom rabila še kar nekaj časa, da bom 'sprocesirala' vsa čustva in občutke, ki jih doživljam. A živim v trenutku in sem le neizmerno vesela, da mi je pod takim pritiskom uspelo dostaviti," je nekaj dni po zlati medalji razmišljala najboljša plezalka na svetu. Ta je ubranila zlato iz Tokia 2021: "Zdaj lahko potrdim, da je bilo težje ubraniti medaljo, kot pa prvič zmagati, čeprav sem tudi v Tokio prišla kot favoritka in sem praktično morala zmagati. Obe imata isto težo, prve seveda nikoli ne bom pozabila, za vedno sem zapisana kot prva zmagovalka v športnem plezanju na OI. Ta pa mi je posebej pri srcu, ker se je od takrat veliko zgodilo, vmes je bila poškodba, naučila sem se veliko, vrnila nazaj in še enkrat zmagala."
Petindvajsetletna dvakratna olimpijska zmagovalka je imela med finalom tudi nekaj težav s prstom, a kot pravi, ne gre za nič resnega in zaenkrat ne čuti bolečin, a dodaja, da od takrat še ni plezala. Je pa potrdila načrt, da nastopi na svetovnem pokalu v Kopru v začetku septembra.
Nekaj prahu je sicer Garnbret dvignila v nedeljo, saj bi sprva morala biti slovenska zastavonoša na zaključni slovesnosti, a jo je nato zamenjala Pia Babnik. "Bila sem res izčrpana in utrujena od tekme. Ne vem, kdaj me je tako podrlo vse skupaj, tako psihično in fizično ... Ampak drugače sem bila tudi že v Tokiu zastavonoša in so mi pustili, da to spustim in ima kdo drug to priložnost," je še dodala Korošica.
Zadovoljna tudi Leški in Vodišek
Nekaj več dni je minilo od zlatega odličja judoistke Leški. "Malo bolj je urejeno vse v moji glavi, vse skupaj se je malo bolj umirilo. A še vedno je vse ena globoka sreča, ki jo kar podoživljam vsakič, ko me kdo malo opomni ali vpraša kaj v povezavi s tem, tako da je res čudovito," je dejala 27-letnica. Ta je dodala, da je bil to vrhunec leta in zdaj sledi malo odmora pred razmišljanjem o prihodnosti.
"Danes se počutim, kot da potrebujem kavico, da ne padem skupaj. Ampak vsa čustva, ljudje, ki so tukaj, in kaj vse se pripravlja v Ljubljani, koliko ljudi nas bo pričakalo, me drži budnega. Kar gori v meni, saj ne vem točno, kaj pričakovati," pa je povedal Vodišek po prihodu iz Pariza. Proti prihajajočim tekmovanjem še ni veliko pogledoval: "Nisem še gledal naprej. Prvi kratek načrt se je dobro naspati in spočiti, ker se počutim, kot da bom vsak čas padel skupaj, ter proslaviti to z vsemi bližnjimi, prijatelji, družino, ki so verjeli vame že od začetka."
Nekoliko manj so bili zadovoljni rokometaši, saj jim do medalje ni zmanjkalo veliko
"Malo je grenkega priokusa, manjka kolajna okoli vratu. Vseeno sem po prespani noči izjemno ponosen na ta rezultat. Danes sem šel v Celju na kavo in ljudje so me ustavljali, čestitali. Tega občutka nismo najbolj občutili na samih igrah, ampak ko vidiš, da so ljudje ponosni na nas tudi po četrtem mestu brez medalje, vidiš, da smo naredili nekaj izjemnega. Mislim, da je to vrhunski rezultat," je povedal Blaž Janc.
Sedemindvajsetletnik je bil izbran tudi v idealno postavo olimpijskega turnirja: "Imel sem scenarij, da bomo osvojili medaljo in da bom lahko rekel, da je to največji uspeh v moji karieri. Po drugi strani lahko rečem, da je to zagotovo najtežji poraz in verjetno bo tako tudi ostalo, saj smo igrali za medaljo na OI. Težko je tja sploh priti, kaj šele boriti se za medaljo, a dali smo svoj maksimum in nimamo si kaj očitati. Z malce sreče bi lahko imeli tudi medaljo."
Sprejela jih je predsednica republike Nataša Pirc Musar
Nataša Pirc Musar je danes v predsedniški palači ob koncu olimpijskih iger v Parizu priredila sprejem v čast slovenskim olimpijcem in olimpijkam. Športnikom, trenerjem in drugim članom slovenske olimpijske reprezentance v Parizu 2024 ter vodstvu OKS in predstavnikom panožnih športnih zvez je Pirc Musar čestitala za dosežke na pravkar končanih igrah v Franciji. "Čestitam vsakemu izmed vas za dosežene rezultate ter za vašo borbenost in srčnost, ki ste ju pokazali na največjem športnem odru. Hvala vam, ker ste nas navdihnili, združili in napolnili s ponosom ter nas opominjali tudi na športne vrednote - prijateljstvo, spoštovanje, fair play," je v nagovoru dejala predsednica. Dodala je, da je tudi sama v živo spremljala nekatere slovenske nastope v Parizu. "Občutki, ki sem jih doživela predvsem ob poslušanju Zdravljice, bodo za vedno ostali v mojem srcu. S ponosom sem opazovala, kako pod slovensko zastavo tekmujete, se borite in zmagujete. In kdaj tudi izgubite. Tudi porazi in neuspehi so del športa in prav v teh primerih potrebujete še dodatno spodbudo."
Pirc Musar je še dejala, da je že ob odprtju slovenske hiše v Parizu verjela, da Leon Štukelj ni bil zadnji slovenski športnik z medaljo v Parizu. "Izjemno vesela sem, da sem imela prav. Vsem dobitnikom olimpijskih medalj iskreno čestitam. Dragi Andreja, Janja in Toni ... Vaš uspeh je plod dolgoletnega truda, odpovedovanja in neutrudnega dela. Ponosni smo na vsako vašo medaljo, na vsak vaš dosežek. Naj vam bodo ti uspehi navdih za prihodnje izzive na vaši nadaljnji športni poti. Vaša vztrajnost in zagnanost sta nas naučili, da je vse mogoče, če verjamemo vase in trdo delamo za svoje sanje," je dobitnikom medalj čestitala slovenska predsednica.
V govoru se je dotaknila tudi navijanja in družbenih omrežij
Znašanje nad vrhunskimi športniki, ko ne gre po načrtu, skrito za priročnimi vzdevki na družbenih omrežjih je označila za strahopetno dejanje, ki kaže na človeško majhnost. Poudarila je, da sovražni govor nima mesta nikjer, tudi v športu ne. "Ko za vas nisem več navijala v živo, sem vam po tekmi poslala sporočilo, ki je bilo moje, iskreno in iz srca. Moji sodelavci za odnose z javnostmi nad tem, da sama upravljam svoje profile, niso vedno najbolj navdušeni, a res lepo je bilo biti v neposrednem stiku z vami in prebrati vaše tople odgovore. Tudi takrat, kadar morda z lastnim nastopom niste bili najbolj zadovoljni," je še dejala Pirc Musar.
Poudarila pa je tudi pomembnost enotne podobe športnikov. "Enotnost barv izraža našo povezanost, ponos in pripadnost. Zato pozivam vse športne zveze in organizacije, da zagotovimo, da bodo naši športniki na vseh mednarodnih tekmovanjih nastopali v enotnih barvah, ki simbolizirajo našo državo," je v govoru še dejala Pirc Musar. Sprejema športnikov pri predsednici se je v imenu vlade udeležil njen podpredsednik ter minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Zbranim športnikom je čestital za borbene, pogumne in osupljive nastope in jim tudi v prihodnje zaželel obilo športnih uspehov, so sporočili z vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu.
STA