Med letošnjim januarjem in avgustom je bilo zaradi napada podlubnikov ter posledic snegolomov in vetrolomov posekanih 451.500 kubičnih metrov dreves. Po oceni Zavoda za gozdove Slovenije je nastala škoda ocenjena na 8,3 milijona evrov, kar izhaja iz poročila, ki ga je danes potrdila vlada.
Ko se prenamnožijo napadajo tudi zdrava drevesa
"Zavod za gozdove Slovenije je na podlagi evidenc izdanih odločb o poseku v obdobju od 1. januarja 2024 do 26. avgusta 2024 ugotovil, da je treba zaradi napada podlubnikov ter snegolomov in vetrolomov posekati 451.593 kubičnih metrov dreves, kar presega mejo, ki je določena kot stanje prenamnožitve populacije podlubnikov," so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Predhodna ocena škode predstavlja 0,57 odstotka načrtovanih prihodkov državnega proračuna, kar presega prag 0,3 odstotka, ki ga vlada upošteva pri odločanju o uporabi sredstev za odpravo posledic nesreč.
Škoda se je zgodila v starejših gozdovih okoli dobe zrelosti, kjer so donosi zmanjšani zaradi nižjih prihodkov od prodaje lesa, razvrednotenega zaradi podlubnikov ter vremenskih ujm.
Podlubniki, znani tudi kot lubadarji, so v slovenskih gozdovih stalno prisotni, težave pa nastanejo, ko se prenamnožijo, saj takrat napadajo tudi zdrava drevesa. Najpogostejši vzrok za prenamnožitve podlubnikov so obsežne naravne ujme, kot so vetrolomi, snegolomi, žledolomi in dolgotrajne suše, zlasti v kombinaciji z vročinskimi valovi.