Ljubljansko podjetje Blub Blub je trgu predstavilo novo aplikacijo, namenjeno otrokom. Speech Blubs je orodje, ki otrokom na interaktiven način pomaga pri razvoju govora ter pravilni izgovorjavi besed, temelji pa na videoposnetkih pravilne izgovorjave in prepoznavanju osnovnih zvokov.

Videoposnetki obsegajo različne tematske sklope – živali, barve, prevozna sredstva, številke, oblike, družinske člane, poklice, aplikacija pa ponuja tudi igre, v katerih otroci prepoznavajo določen zvoke, odgovarjajo na vprašanja, poiščejo besede …

Aplikacija Speech Blubs, foto: Facebook, Speech Blubs

Sodelovali priznani govorni terapevti

Razvijalci aplikacije Speech Blubs so prepričani, da lahko prav videoposnetki zelo učinkovito pripomorejo k učenju pravilne izgovorjave in prepoznavanju zvokov, ključen pa je predvsem vizualni del, saj se otroci učijo tudi s pomočjo posnemanja mimike, ki jo vidijo.

Ob vstopu v aplikacijo starše pričaka vprašalnik, s pomočjo katerega lahko spremljajo otrokovo znanje in njegov napredek, tak pristop pa je nastal v sodelovanju s priznanimi govornimi terapevti.

Zaenkrat je aplikacija namenjena zgolj angleško in špansko govorečim otrokom, kot poudarijo na portalu Siol.net, pa je izvrstna izbira predvsem za otroke, ki z govorom začenjajo nekoliko pozneje, kažejo znake avtizma, imajo določene govorne motnje, npr. jecljanje in govorno apraksijo, otroke z Downovim sindromom, otroke z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti …

Namesto dolgih ur pri logopedih

Investicija v aplikacijo, naj bo mesečna ali letna, prav tako predstavlja ugodnejšo izbiro v primerjavi s pogostimi obiski govornih terapevtov in logopedov. Seveda razvijalci iz podjetja Blub Blub poudarijo, da aplikacija ne služi kot popolna alternativa oziroma zamenjava specialista, temveč služi kot dopolnilo ali izhodišče za nadaljnje terapije.

Aplikacijo Speech Blubs lahko najdete v mobilnih trgovinah App Store in Google Play, bližnjica pa se nahaja s klikom na spletno stran.

Aplikacija, ki ruši rekorde

Speech Blubs je nastala v Sloveniji, kjer so jo s pomočjo govornih strokovnjakov razvili Jernej Fužir, Mitja Mavsar, Karl Medjugorec in Dal Rupnik iz podjetja Blub Blub. Prav ustanovitelji so se v svojem otroštvu bojda soočali z govornimi napakami, zato je bilo snovanje učinkovite aplikacije toliko bolj motivirano. Prototipno je aplikacija sicer obstajala že od leta 2016, ko je zaokrožila po svetu in takoj požela uspeh – dosega več milijon uporabnikov v 50 različnih državah, odzivi pa so več kot pozitivni.