Slovenija je dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije. Kot predsedujoča 15. zasedanju Skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA) bo Slovenija prvič stopila v vlogo globalnega zagovornika energije iz obnovljivih virov in prvič prevzela tudi vlogo predsedujoče v mednarodni organizaciji na področju energije. Ta edinstvena priložnost potrjuje vodilno vlogo Slovenije pri naslavljanju globalnih energetskih in podnebnih izzivov ter krepitev njenega mednarodnega ugleda.
Doseganje podnebne nevtralnosti ter energetski prehod
Z jasno zavezo k doseganju podnebne nevtralnosti in energetskemu prehodu Slovenija prevzema odgovornost za povezovanje držav v skupni viziji: prihodnost, ki temelji na pravičnosti, dostopnosti in čisti energiji za vse. S tem prevzemamo ključno vlogo pri oblikovanju globalnih rešitev za energetski prehod in trajnostno prihodnost.
Zasedanje Skupščine IRENA, ki združuje 170 držav članic in Evropsko unijo, poteka danes in jutri v Abu Dabiju in je pomembno za oblikovanje skupne vizije energetske prihodnosti na globalni ravni. Na konferenci je prisotnih 1.4000 udeležencev in 2.000 sodelujočih.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je ob tem poudaril: "Slovenija ima edinstveno priložnost, da s predsedovanjem Skupščini IRENA postane globalni glas energije iz obnovljivih virov. Kot država, ki je zavezana podnebni nevtralnosti in energetskemu prehodu, želimo za doseganje teh ciljev prispevati k povezovanju na globalni ravni – ter skupaj krojiti prihodnost, ki temelji na pravičnosti, dostopnosti in čisti energiji za vse."
S to pomembno nalogo Slovenija ne utrjuje le svojega mesta med vodilnimi državami na področju energije iz obnovljivih virov, ampak postavlja zgled celotni mednarodni skupnosti. Skupaj s partnerji si bo prizadevala za pospešitev energetskega prehoda in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v skladu z globalnimi cilji trajnostnega razvoja.