Med drugim za začasno zaščito razseljenih oseb v Sloveniji ni več potreben poseben sklep vlade, ampak bo zaščita za prosilce aktivirana na podlagi sklepa sveta EU.
Zakon je namenjen predvsem državljanom Ukrajine
Cilj zakona, namenjenega predvsem državljanom Ukrajine, je tudi poenostavitev postopka za pridobitev tega statusa. Zakon, ki ga je DZ sprejel 25. marca, po navedbah predlagatelja ministrstva za notranje zadeve bolj jasno opredeljuje tudi vzporednost postopka začasne zaščite in postopka mednarodne zaščite.
Prav tako bolj podrobno ureja razloge za prenehanje statusa začasne zaščite. Bolj jasno določa tudi delitev pristojnosti za izvedbo posameznih dejanj v postopku priznanja začasne zaščite in odgovornosti za zagotovitev pravic osebam z začasno zaščito, so v sporočilu za javnost aprila zapisali na ministrstvu.
Komu je namenjena začasna zaščita?
Začasna zaščita je namenjena razseljenim osebam, ki so bile zaradi vojne in njej podobnih razmer, oboroženih spopadov, okupacije ali množičnih kršitev človekovih pravic prisiljene zapustiti svojo državo. V Sloveniji je status začasne zaščite trenutno priznan prek 11.000 razseljenim osebam iz Ukrajine.
Vlada je v četrtek sprejela podzakonska akta, torej uredbo o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito ter uredbo o hišnem redu nastanitvenih centrov in drugih nastanitvenih kapacitet za prosilce za začasno zaščito in osebe z začasno zaščito. Predhodni zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb, sprejet leta 2005, se je v praksi izkazal za pomanjkljivega in zastarelega. Tudi evropska direktiva s tega področja iz leta 2001 je bila po navedbah ministrstva v slovenski pravni red prenesena pomanjkljivo.
STA