S 1. junijem se bodo nekoliko podražile cigarete, pivo in druge alkoholne pijače. Vlada je na zadnji seji sprejela dve uredbi, s katerima zvišuje trošarine za tobačne izdelke ter za pivo, vmesne pijače in etilni alkohol. Ukrep naj bi bil po navedbah finančnega ministrstva del prizadevanj za boljše javno zdravje, prinaša pa tudi dodatne prihodke v državni proračun.
Zavojček cigaret dražji za okoli 10 centov
Z uredbo o določitvi zneska trošarine za tobačne izdelke se zvišujejo trošarine za vse oblike tobaka: cigarete, cigare in cigarilose, drobno rezani tobak, drug tobak za kajenje, tobak za segrevanje ter elektronske cigarete. Po izračunih vlade se bo zaradi tega zavojček cigaret v povprečju podražil za približno 10 centov, kar predstavlja približno 2 odstotka višjo ceno. Finančni učinek tega ukrepa naj bi znašal 7,8 milijona evrov na letni ravni, oziroma 650.000 evrov mesečno.
Pivo dražje za okoli tri cente na pol litra
Poleg tega je vlada izdala še uredbo o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače, po kateri se za 7 odstotkov zvišujejo trošarine za pivo, vmesne pijače (kot je na primer Aperol) in etilni alkohol (npr. Jägermeister). V praksi to pomeni, da se bo pivo v povprečju podražilo za 3 cente na pol litra, vmesne pijače za 12 centov na liter, žgane pijače pa za 40 centov na liter. Po ocenah vlade bo državni proračun zaradi tega bogatejši za 8,4 milijona evrov letno, oziroma okoli 700.000 evrov na mesec.
Namen ukrepa javnozdravstvenega značaja
Kot poudarjajo na finančnem ministrstvu, je primarni namen ukrepa javnozdravstvenega značaja, saj želijo s podražitvijo škodljivih izdelkov zmanjšati njihovo porabo. Ukrep je tudi del širšega svežnja davčnih sprememb, s katerim vlada ob zdravju naslavlja še druge cilje - od podpore razvojnim kadrom do prilagoditve obdavčitve sladkih in energijskih pijač. Omenjene spremembe so bile napovedane že lani jeseni.
Slovenija sicer že zdaj spada med države z višjo obdavčitvijo teh izdelkov v EU. Po podatkih ministrstva je obdavčitev piva v Sloveniji na 9. mestu v Uniji, obdavčitev etilnega alkohola pa na 16. mestu – višja kot v Hrvaški, Italiji in Avstriji.