V Sloveniji je spodnja meja za pridobitev vozniškega izpita postavljena na 16 let, pri čemer mladoletni vozniki do 18. leta vozijo s spremljevalcem. Zgornje starostne omejitve za vozniško dovoljenje ni, kar pomeni, da lahko starejši vozniki ob izpolnjevanju določenih pogojev vozniško dovoljenje podaljšujejo tudi v poznih letih.
Zakon o voznikih namreč določa, da se od 70. leta starosti veljavnost vozniškega dovoljenja upravičencu podaljša, ko predloži zdravniško spričevalo, iz katerega je razvidna telesna in duševna zmožnost za vožnjo motornega vozila določene kategorije. V zdravniškem spričevalu mora biti, skladno z ugotovljenimi psihofizičnimi sposobnostmi voznika, določen datum naslednjega zdravniškega pregleda.
Vozniško dovoljenje B kategorije se po dopolnjeni starosti 70 let izda z veljavnostjo 5 let. Veljavnost vozniškega dovoljenja je lahko tudi krajša in omejena na rok, določen v zdravniškem spričevalu o telesni in duševni zmožnosti upravičenca za vožnjo motornega vozila, ki ga izda izvajalec zdravstvene dejavnosti.
Skoraj 180.000 starostnikov ima vozniški izpit
Ministrstvo za infrastrukturo razpolaga s podatkom o številu veljavnih vozniških dovoljenj v različnih starostnih skupinah, pri čemer zajema ena starostna skupina obdobje 10 let. Iz evidence o vozniških dovoljenjih izhaja, da je na dan 3. 10. 2024 v Republiki Sloveniji veljavnih:
- 146 059 vozniških dovoljenj v starostni skupini od 71 do 80 let in
- 32 302 vozniških dovoljenj v starostni skupini več kot 80 let.
Skupno torej 178.361 starostnikov, starih 71 let in več, ki imajo v lasti vozniško dovoljenje. Podatkov o tem, koliko se te osebe vozijo ali imajo v lasti svoj avtomobil, na Ministrstvu za infrastrukturo ne razpolagajo s podatki.
Kako poteka podaljšanje vozniškega dovoljenja pri starostnikih?
Kot nam pojasnijo na upravni enoti, se vloga za izdajo vozniškega dovoljenja vloži osebno na upravni enoti. Imetniku vozniškega dovoljenja se podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja ob predložitvi zdravniškega spričevala, da je telesno in duševno zmožen za vožnjo motornega vozila določene kategorije. Ob vlogi mora oseba predložiti ustrezno fotografijo ter dosedanje vozniško dovoljenje. Cena storitve je enotna in sicer 19,55 evra.
Zdravniške preglede za voznike motornih vozil za podaljšanje veljavnosti opravljajo izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki izpolnjujejo pogoje za opravljanje teh pregledov. Opravijo se na podlagi pregleda osebe ter vpogleda v zdravstveno dokumentacijo, ki jo posreduje izbran osebni zdravnik.
Iz prakse na upravni enoti kaže, da večina starostnikov podaljšuje veljavnost svojih vozniških dovoljenj in jih le redko vrnejo pred potekom veljavnosti iz osebnih razlogov.
Podaljševanje v drugih državah
V Franciji in Nemčiji ni podaljšanja vozniškega dovoljenja po 80. letu starosti. Vozniško dovoljenje po dopolnjenem 80. letu velja dosmrtno. V Združenem kraljestvu se vozniško dovoljenje podaljšuje po 70. letu. Podaljševanje je sicer brezplačno in poteka na spletu. Na Hrvaškem je potrebno podaljševati vozniško dovoljenje po 80. letu starosti z zdravniškim spričevalom, možnost podaljševanja je 10 let. Prav tako v nekaterih državah ni potrebno opravljati zdravniškega pregleda po 80. letu.
Dodatna izobraževanja
Starejši vozniki so ob zavedanju slabšanja svojih sposobnosti, predvsem na račun slabšega vida, sluha, motoričnih sposobnosti ter počasnejše odzivnosti, vedno pogosteje zanašajo na svoje dolgoletne izkušnje v prometu.
Na Agenciji za varnost prometa tako v skladu s številnimi smernicami spodbujajo starostnike, da bi se udeležili usposabljanja z namenom, da bi se starejši vozniki na cestah počutili bolj varne ter ostali dlje časa mobilni, hkrati pa ne bi ogrožali drugih udeležencev v prometu. Projekt se imenuje Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu, kjer udeležencem osvežujejo znanje prometnih predpisov, predstavljajo ključno problematiko, ki se pojavlja na cestah ter pravilno ravnanje v različnih prometnih situacijah. Če želijo, lahko opravijo tudi vožnjo z ocenjevalcem na vozniškem izpitu. Prav tako je mogoče v AMZS centru na Vranskem opraviti tečaj na poligonu, kjer voznike seznanijo z obvladovanjem vozila v običajnih voznih razmerah in z ustvarjanjem poslabšanih voznih razmer. S programom tako preizkusijo svoje sposobnosti obvladovanja avtomobila, hkrati pa osvojijo veščine varne vožnje in na ta način starostniki bolj zaupajo svojim avtomobilom. Pogosto so namreč starejši skeptični glede uporabe tehnologije v avtomobilih.
Za mnoge starostnike je ohranitev vozniškega dovoljenja ključna, saj to pomeni ohranjanje mobilnosti in samostojnosti. Kljub temu pa je potrebno, da starejši vozniki redno preverjajo svoje psihofizične sposobnosti in se jih po potrebi tudi udeležujejo. Vsa pravila o podaljšanju vozniškega dovoljenja so namreč zasnovana z namenom zagotavljanja varnosti vseh udeležencev v prometu.